Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský měsíc Deimos z MRO

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Mars má dva maličké měsíčky, Fobos a Deimos. Na nedávno zveřejněném snímku z kamery HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) je na obrázku nahoře ten menší z měsíců Marsu, Deimos. Deimos měří jen 15 kilometrů a je jedním z nejmenších známých měsíců ve Sluneční soustavě. Tento miniaturní marťanský měsíc objevil v roce 1877 americký astronom Asaph Hall, který pracoval na observatoři amerického námořnictva ve Washingtonu DC. Existenci dvou marťanských měsíců předpověděl kolem roku 1610 Johanes Kepler, astronom, který odvodil pohybové zákony planet. V tomto případě ale nebyla Keplerova předpověď založena na vědeckých principech, ale jeho spisy a myšlenky byly natolik vlivné, že se o těchto dvou marťanských měsících píše třeba ve fantastickém cestopisu Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta z roku 1726, více než 150 let před jejich skutečným objevem.

Štítky: Mars, Deimos, Hirise


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »