Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se stalo s naším Sluncem? Na Slunci byla nádherná, ale velice neobvyklá protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který nad slunečním povrchem drží magnetické pole. Tuto impozatní velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem, zachytila v roce 2004 družice Slunce SOHO. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se naše Země vešla velice snadno. Nehybná protuberance typicky trvá asi měsíc a může přerůst do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhovat do Sluneční soustavy horký plyn. Ačkoliv je známo, že se sluneční protuberance nějak váží s magnetickým polem, tak energetický mechanismus, který je vytváří a udržuje je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »