Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se stalo s naším Sluncem? Na Slunci byla nádherná, ale velice neobvyklá protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který nad slunečním povrchem drží magnetické pole. Tuto impozatní velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem, zachytila v roce 2004 družice Slunce SOHO. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se naše Země vešla velice snadno. Nehybná protuberance typicky trvá asi měsíc a může přerůst do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhovat do Sluneční soustavy horký plyn. Ačkoliv je známo, že se sluneční protuberance nějak váží s magnetickým polem, tak energetický mechanismus, který je vytváří a udržuje je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »