Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se stalo s naším Sluncem? Na Slunci byla nádherná, ale velice neobvyklá protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který nad slunečním povrchem drží magnetické pole. Tuto impozatní velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem, zachytila v roce 2004 družice Slunce SOHO. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se naše Země vešla velice snadno. Nehybná protuberance typicky trvá asi měsíc a může přerůst do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhovat do Sluneční soustavy horký plyn. Ačkoliv je známo, že se sluneční protuberance nějak váží s magnetickým polem, tak energetický mechanismus, který je vytváří a udržuje je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »