Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se stalo s naším Sluncem? Na Slunci byla nádherná, ale velice neobvyklá protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který nad slunečním povrchem drží magnetické pole. Tuto impozatní velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem, zachytila v roce 2004 družice Slunce SOHO. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se naše Země vešla velice snadno. Nehybná protuberance typicky trvá asi měsíc a může přerůst do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhovat do Sluneční soustavy horký plyn. Ačkoliv je známo, že se sluneční protuberance nějak váží s magnetickým polem, tak energetický mechanismus, který je vytváří a udržuje je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »