Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se stalo s naším Sluncem? Na Slunci byla nádherná, ale velice neobvyklá protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který nad slunečním povrchem drží magnetické pole. Tuto impozatní velkou protuberanci, která se na snímku nahoře vznáší nad slunečním povrchem, zachytila v roce 2004 družice Slunce SOHO. Pod vznášející se záclonu horkého plynu by se naše Země vešla velice snadno. Nehybná protuberance typicky trvá asi měsíc a může přerůst do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhovat do Sluneční soustavy horký plyn. Ačkoliv je známo, že se sluneční protuberance nějak váží s magnetickým polem, tak energetický mechanismus, který je vytváří a udržuje je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »