Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Saturn

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas, OMP

Jak se planeta Saturn i s prstenci blíží k opozici 8. března a ke svému největšímu přiblížení k Zemi v roce 2009, tak můžeme v nadcházejících dnech očekávat velice dobré teleskopické pohledy na ni. Opozice znamená, že objekt je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a takové uspořádání pro Saturn nastává téměř každý rok. Ale zatímco se Saturn v dalekohledech zvětšuje, tak jeho prstence mizejí, jelikož se jejich sklon vůči přímce pohledu zmenšuje. Prstence budou téměř neviditelné a z naší perspektivy budou vidět zboku 4. září. Tento ostrý snímek z 28. února pořídil metrový dalekohled z vrcholu hory Pic Du Midi ve francouzských Pyrenejích. Prstence jsou sklopené skoro na bok, zato na plynném obrovi jsou vidět pozoruhodné oblačné pásy. Dole vlevo hned za prstenci je vidět ledový měsíc Tethys.

Štítky: Saturn, Prstence, Pic du midi, Opposition


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »