Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Saturn

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas, OMP

Jak se planeta Saturn i s prstenci blíží k opozici 8. března a ke svému největšímu přiblížení k Zemi v roce 2009, tak můžeme v nadcházejících dnech očekávat velice dobré teleskopické pohledy na ni. Opozice znamená, že objekt je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a takové uspořádání pro Saturn nastává téměř každý rok. Ale zatímco se Saturn v dalekohledech zvětšuje, tak jeho prstence mizejí, jelikož se jejich sklon vůči přímce pohledu zmenšuje. Prstence budou téměř neviditelné a z naší perspektivy budou vidět zboku 4. září. Tento ostrý snímek z 28. února pořídil metrový dalekohled z vrcholu hory Pic Du Midi ve francouzských Pyrenejích. Prstence jsou sklopené skoro na bok, zato na plynném obrovi jsou vidět pozoruhodné oblačné pásy. Dole vlevo hned za prstenci je vidět ledový měsíc Tethys.

Štítky: Saturn, Prstence, Pic du midi, Opposition


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »