Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Saturn

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas, OMP

Jak se planeta Saturn i s prstenci blíží k opozici 8. března a ke svému největšímu přiblížení k Zemi v roce 2009, tak můžeme v nadcházejících dnech očekávat velice dobré teleskopické pohledy na ni. Opozice znamená, že objekt je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a takové uspořádání pro Saturn nastává téměř každý rok. Ale zatímco se Saturn v dalekohledech zvětšuje, tak jeho prstence mizejí, jelikož se jejich sklon vůči přímce pohledu zmenšuje. Prstence budou téměř neviditelné a z naší perspektivy budou vidět zboku 4. září. Tento ostrý snímek z 28. února pořídil metrový dalekohled z vrcholu hory Pic Du Midi ve francouzských Pyrenejích. Prstence jsou sklopené skoro na bok, zato na plynném obrovi jsou vidět pozoruhodné oblačné pásy. Dole vlevo hned za prstenci je vidět ledový měsíc Tethys.

Štítky: Saturn, Prstence, Pic du midi, Opposition


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »