Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Saturn

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas, OMP

Jak se planeta Saturn i s prstenci blíží k opozici 8. března a ke svému největšímu přiblížení k Zemi v roce 2009, tak můžeme v nadcházejících dnech očekávat velice dobré teleskopické pohledy na ni. Opozice znamená, že objekt je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a takové uspořádání pro Saturn nastává téměř každý rok. Ale zatímco se Saturn v dalekohledech zvětšuje, tak jeho prstence mizejí, jelikož se jejich sklon vůči přímce pohledu zmenšuje. Prstence budou téměř neviditelné a z naší perspektivy budou vidět zboku 4. září. Tento ostrý snímek z 28. února pořídil metrový dalekohled z vrcholu hory Pic Du Midi ve francouzských Pyrenejích. Prstence jsou sklopené skoro na bok, zato na plynném obrovi jsou vidět pozoruhodné oblačné pásy. Dole vlevo hned za prstenci je vidět ledový měsíc Tethys.

Štítky: Saturn, Prstence, Pic du midi, Opposition


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »