Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix z observatoře La Silla

Uznání: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla Obs., ESO

Bude takto jednou vypadat naše Slunce? Mlhovina Helix je jedním z nejjasnějších příkladů planetární mlhoviny, mračna plynu vytvořeného ke konci života Slunci podobné hvězdy. Plyn z vnějšku hvězdy vyvržený do vesmíru se od nás jeví, jako při pohledu do šroubovice. Zbytek centrálního jádra hvězdy je odsouzen stát se bílým trpaslíkem a září světlem natolik energetickým, že u dříve vyvrženého plynu způsobuje fluorescenci. Mlhovina Helix má označení NGC 7293, nachází se asi 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 2,5 světelného roku. Snímek nahoře pořídila kamera Wide Field Imager na 2,2 m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Na tomto podrobném snímku vnitřního okraje mlhoviny Helix jsou též vidět komplexní uzlíky neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, La Silla


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »