Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký denní bolid z roku 1972

Uznání a copyright: Antarctic Search for Meteorites program, Case Western Reserve University, James M. Baker

Co to letí po obloze? Jasný meteor, který se jen otřel o Zemi. V roce 1972 byl spatřen neobvykle jasný meteor z vesmíru, který se odrazil od atmosféry Země podobně, jako plochý kámen dělá žabičky na hladině jezera. Tato událost trvala jen několik sekund, byla vidět za denního světla a lidí ji hlásili od Utahu v USA až po Albertu v Kanadě. Na snímku nahoře je bolid vyfotografován nad pohořím Teton za jezerem Jackson ve státě Wyoming v USA. Velký denní bolid roku 1972 měl možná velikost malého nákladního auta a kdyby Zemi zasáhnul příměji, tak by nejspíše způsobil působivý výbuch ve vzduchu. Meteory, které se o Zemi jen otírají jsou vzácné, ale jsou vidět častěji, když radiant meteorického roje zrovna vychází nebo zapadá. Tehdy totiž meteory, které jsou k Zemi blíž než otírači by nejspíše Zemi zasáhly při obzoru, zatímco meteory ve větší vzdálenosti než otírači by Zemi zcela minuly.

Štítky: Bolid, Earthgrazer, Jackson Lake


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »