Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký denní bolid z roku 1972

Uznání a copyright: Antarctic Search for Meteorites program, Case Western Reserve University, James M. Baker

Co to letí po obloze? Jasný meteor, který se jen otřel o Zemi. V roce 1972 byl spatřen neobvykle jasný meteor z vesmíru, který se odrazil od atmosféry Země podobně, jako plochý kámen dělá žabičky na hladině jezera. Tato událost trvala jen několik sekund, byla vidět za denního světla a lidí ji hlásili od Utahu v USA až po Albertu v Kanadě. Na snímku nahoře je bolid vyfotografován nad pohořím Teton za jezerem Jackson ve státě Wyoming v USA. Velký denní bolid roku 1972 měl možná velikost malého nákladního auta a kdyby Zemi zasáhnul příměji, tak by nejspíše způsobil působivý výbuch ve vzduchu. Meteory, které se o Zemi jen otírají jsou vzácné, ale jsou vidět častěji, když radiant meteorického roje zrovna vychází nebo zapadá. Tehdy totiž meteory, které jsou k Zemi blíž než otírači by nejspíše Zemi zasáhly při obzoru, zatímco meteory ve větší vzdálenosti než otírači by Zemi zcela minuly.

Štítky: Bolid, Earthgrazer, Jackson Lake


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »