Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký denní bolid z roku 1972

Uznání a copyright: Antarctic Search for Meteorites program, Case Western Reserve University, James M. Baker

Co to letí po obloze? Jasný meteor, který se jen otřel o Zemi. V roce 1972 byl spatřen neobvykle jasný meteor z vesmíru, který se odrazil od atmosféry Země podobně, jako plochý kámen dělá žabičky na hladině jezera. Tato událost trvala jen několik sekund, byla vidět za denního světla a lidí ji hlásili od Utahu v USA až po Albertu v Kanadě. Na snímku nahoře je bolid vyfotografován nad pohořím Teton za jezerem Jackson ve státě Wyoming v USA. Velký denní bolid roku 1972 měl možná velikost malého nákladního auta a kdyby Zemi zasáhnul příměji, tak by nejspíše způsobil působivý výbuch ve vzduchu. Meteory, které se o Zemi jen otírají jsou vzácné, ale jsou vidět častěji, když radiant meteorického roje zrovna vychází nebo zapadá. Tehdy totiž meteory, které jsou k Zemi blíž než otírači by nejspíše Zemi zasáhly při obzoru, zatímco meteory ve větší vzdálenosti než otírači by Zemi zcela minuly.

Štítky: Bolid, Earthgrazer, Jackson Lake


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »