Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký denní bolid z roku 1972

Uznání a copyright: Antarctic Search for Meteorites program, Case Western Reserve University, James M. Baker

Co to letí po obloze? Jasný meteor, který se jen otřel o Zemi. V roce 1972 byl spatřen neobvykle jasný meteor z vesmíru, který se odrazil od atmosféry Země podobně, jako plochý kámen dělá žabičky na hladině jezera. Tato událost trvala jen několik sekund, byla vidět za denního světla a lidí ji hlásili od Utahu v USA až po Albertu v Kanadě. Na snímku nahoře je bolid vyfotografován nad pohořím Teton za jezerem Jackson ve státě Wyoming v USA. Velký denní bolid roku 1972 měl možná velikost malého nákladního auta a kdyby Zemi zasáhnul příměji, tak by nejspíše způsobil působivý výbuch ve vzduchu. Meteory, které se o Zemi jen otírají jsou vzácné, ale jsou vidět častěji, když radiant meteorického roje zrovna vychází nebo zapadá. Tehdy totiž meteory, které jsou k Zemi blíž než otírači by nejspíše Zemi zasáhly při obzoru, zatímco meteory ve větší vzdálenosti než otírači by Zemi zcela minuly.

Štítky: Bolid, Earthgrazer, Jackson Lake


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »