Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri: Největší známá kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Tato velká koule hvězd je starší než Slunce. Dlouho předtím než vzniklo lidstvo, předtím než Zemi obývali dinosauři a dokonce ještě předtím, než naše Země vůbec začala existovat, tak kolem mladé Mléčné dráhy kondenzovaly a obíhaly globule hvězd. Omega Centauri je z asi 200 kulových hvězdokup, které do dneška přežily, ta největší a obsahuje více jak deset miliónů hvězd. Omega Centauri je také nejjasnější kulovou hvězdokupou a při vizuální magnitudě 3.9 je pro pozorovatele na jižní obloze vidět i neozbrojeným okem. Omega Centauri je katalogizovaná jako NGC 5239, je asi 18 000 světelných let daleko a má průměr 150 světelných let. Na rozdíl od mnoha dalších kulových hvězdokup, hvězdy v Omega Centauri vykazují několik různorodých stáří a chemické stopy, které ukazují, že hvězdy v kulové hvězdokupě měly během 12 miliard let složitou historii.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Age


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »