Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obři z Omega Centauri

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Martha Boyer (Univ. Minnesota), et al.

Kulová hvězdokupa Omega Centauri je asi 15 000 světelných let daleko a má průměr asi 150 světelných let. Omega Cen napěchovaná asi 10 milióny hvězd je největší ze zhruba 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy. Tento barevný obraz kombinuje snímek kupy ve viditelném světle v modrých odstínech s infračervenými údaji ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Spitzerovy údaje zahrnují snímky ve dvou infračervených pásmech, jedno je zobrazeno zeleně, druhé červeně. Obě infračervená pásma jsou citlivá na světlo z chladných obřích hvězd v kupě. Přidáním červené a zelené barvy dohromady dává žlutou, takže obři v kupě jsou vidět jako žluté skvrny. Červené skvrny na obrázku pochopitelně znamenají chladné obry, ovšem některé červené skvrny jsou vzdálené galaxie v pozadí. Hvězdy známé jako rudí obři představují určitý stupeň vývoje života hvězdy vyvinutého více, než naše Slunce, stupně, který Slunce dosáhne asi za 5 miliard let. V atmosféře chladných hvězd vznikají prachová zrna, která se nakonec podílejí na vznikání dalších hvězd a planet.

Štítky: Rudý obr, Infračervený, Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Ngc5139


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »