Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obři z Omega Centauri

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Martha Boyer (Univ. Minnesota), et al.

Kulová hvězdokupa Omega Centauri je asi 15 000 světelných let daleko a má průměr asi 150 světelných let. Omega Cen napěchovaná asi 10 milióny hvězd je největší ze zhruba 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy. Tento barevný obraz kombinuje snímek kupy ve viditelném světle v modrých odstínech s infračervenými údaji ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Spitzerovy údaje zahrnují snímky ve dvou infračervených pásmech, jedno je zobrazeno zeleně, druhé červeně. Obě infračervená pásma jsou citlivá na světlo z chladných obřích hvězd v kupě. Přidáním červené a zelené barvy dohromady dává žlutou, takže obři v kupě jsou vidět jako žluté skvrny. Červené skvrny na obrázku pochopitelně znamenají chladné obry, ovšem některé červené skvrny jsou vzdálené galaxie v pozadí. Hvězdy známé jako rudí obři představují určitý stupeň vývoje života hvězdy vyvinutého více, než naše Slunce, stupně, který Slunce dosáhne asi za 5 miliard let. V atmosféře chladných hvězd vznikají prachová zrna, která se nakonec podílejí na vznikání dalších hvězd a planet.

Štítky: Rudý obr, Infračervený, Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Ngc5139


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »