Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obři z Omega Centauri

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Martha Boyer (Univ. Minnesota), et al.

Kulová hvězdokupa Omega Centauri je asi 15 000 světelných let daleko a má průměr asi 150 světelných let. Omega Cen napěchovaná asi 10 milióny hvězd je největší ze zhruba 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy. Tento barevný obraz kombinuje snímek kupy ve viditelném světle v modrých odstínech s infračervenými údaji ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Spitzerovy údaje zahrnují snímky ve dvou infračervených pásmech, jedno je zobrazeno zeleně, druhé červeně. Obě infračervená pásma jsou citlivá na světlo z chladných obřích hvězd v kupě. Přidáním červené a zelené barvy dohromady dává žlutou, takže obři v kupě jsou vidět jako žluté skvrny. Červené skvrny na obrázku pochopitelně znamenají chladné obry, ovšem některé červené skvrny jsou vzdálené galaxie v pozadí. Hvězdy známé jako rudí obři představují určitý stupeň vývoje života hvězdy vyvinutého více, než naše Slunce, stupně, který Slunce dosáhne asi za 5 miliard let. V atmosféře chladných hvězd vznikají prachová zrna, která se nakonec podílejí na vznikání dalších hvězd a planet.

Štítky: Rudý obr, Infračervený, Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Ngc5139


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »