Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obři z Omega Centauri

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Martha Boyer (Univ. Minnesota), et al.

Kulová hvězdokupa Omega Centauri je asi 15 000 světelných let daleko a má průměr asi 150 světelných let. Omega Cen napěchovaná asi 10 milióny hvězd je největší ze zhruba 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy. Tento barevný obraz kombinuje snímek kupy ve viditelném světle v modrých odstínech s infračervenými údaji ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Spitzerovy údaje zahrnují snímky ve dvou infračervených pásmech, jedno je zobrazeno zeleně, druhé červeně. Obě infračervená pásma jsou citlivá na světlo z chladných obřích hvězd v kupě. Přidáním červené a zelené barvy dohromady dává žlutou, takže obři v kupě jsou vidět jako žluté skvrny. Červené skvrny na obrázku pochopitelně znamenají chladné obry, ovšem některé červené skvrny jsou vzdálené galaxie v pozadí. Hvězdy známé jako rudí obři představují určitý stupeň vývoje života hvězdy vyvinutého více, než naše Slunce, stupně, který Slunce dosáhne asi za 5 miliard let. V atmosféře chladných hvězd vznikají prachová zrna, která se nakonec podílejí na vznikání dalších hvězd a planet.

Štítky: Rudý obr, Infračervený, Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Ngc5139


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »