Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Utváření NGC 6188

Uznání a copyright: John Ebersole

Jasně olemované, desítky světelných let dlouhé temné útvary tvoří svým způsobem křídla prašné NGC 6188. Tato emisní mlhovina se nachází u okraje jinak tmavého, velkého molekulárního mračna v jižním souhvězdí Oltáře (Ara) ve vzdálenosti asi 4000 světelných let. Mladé hmotné hvězdy ze zanořené asociace Ara OB1 v této oblasti vznikly teprve před několika milióny let a jejich hvězdné větry a intenzivní ultrafialové záření pohání záři mlhoviny a utváří fantastické tvary. Toto nedávné vznikání hvězd nejspíše vyvolaly větry a výbuchy supernov z předešlých generací hmotných hvězd, které vymetly a stlačily molekulární plyn. Při tvorbě tohoto nádherného širokoúhlého snímku byla využita Hubblova paleta ve falešných barvách, která zobrazuje emise atomů síry, vodíku a kyslíku v červených, zelených a modrých odstínech. V odhadované vzdálenosti NGC 6188 zabírá její obrázek asi 300 světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, Molekulární mračno, OB association, Young stars, Ngc6188, Ngc6193


20. vesmírný týden 2019

20. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 13. 5. do 19. 5. 2019. Měsíc spěje od první čtvrti k úplňku. Večer je vidět Mars, který se blíží k hvězdokupě M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce se překonává, když na povrchu jsou dokonce dvě velké skvrny. Nákladní loď Dragon zakotvila u ISS. Blue Origin prezentovala, jak by se chtěla dostat na povrch Měsíce pomocí přistávací platformy Blue Moon. V týdnu je v plánu statický zážeh rakety Falcon 9 a zřejmě i start s družicemi sítě Starlink. Před 50 lety startovala mise Apolla 10 a sondy Veněra 5 a 6 zkoumaly atmosféru Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »