Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2442: Galaxie v Létající rybě

Uznání a copyright: Martin Pugh

V jižním souhvězdí Létající ryby ([Piscis] Volans) se nachází zborcená galaxie NGC 2442. Z výrazné příčky této galaxie vzdálené asi 50 miliónů světelných let vybíhají dvě spirální ramena a dávají jí hákovitý vzhled. Tento hloubkový barevný snímek také ukazuje zakrývající pásy prachu v ramenech, kupy mladých modrých hvězd a červené hvězdotvorné oblasti kolem jádra žlutavého světla a starší populace hvězd. Zdá se ale, že hvězdotvorné oblasti se více koncentrují v roztažených spirálních ramenech. Tato zborcená struktura je nejspíše výsledkem dávného přiblížení s menší galaxií, která je vidět vlevo nahoře tohoto zorného pole. Obě interagující galaxie v odhadované vzdálenosti NGC 2442 od sebe dělí asi 150 000 světelných let.

Štítky: Galaxie, Barred spiral galaxy, Ngc2442, Galaxy interaction


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »