Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lulin a Saturn poblíž opozice

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Jasná planeta Saturn i kometa Lulin se 23. února při průchodu souhvězdím Lva ocitly blízko opozice, přesněji blízko opozice se Sluncem na pozemské obloze. Jedno těleso prošlo kolem druhého jen ve vzdálenosti asi 2 stupňů, takže byl důvod pro fotografování nebe. V té době byla kometa Lulin blízko svého největšího přiblížení k Zemi ve vzdálenosti asi 61 miliónů kilometrů, ale obíhala v opačném směru. Výsledkem je, že se na pozadí hvězd pohybovala pozoruhodně rychle. Tento snímek teleobjektivem zachycuje zároveň jasný Saturn i zelenavou kometu Lulin v poli, které se příliš neliší od pohledu triedrem. Nepoznáváte Saturn s prstenci? Prstence jsou nyní skloněny skoro tak, že jsou vidět skoro zboku a jasnější planeta je přeexponovaná, aby bylo možno zachytit podrobnosti mnohem slabší komety. Saturn, který je vidět vpravo nahoře, se vyznačuje difrakčními paprsky, které vznikají na lamelách apertury teleobjektivu.

Štítky: Saturn, Opposition, Comet lulin, C/2007 n3


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »