Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva ohony komety Lulin

Uznání a copyright: Richard Richens (NMSU)

Běžte dnes v noci ven a podívejte se na kometu Lulin. Z tmavých míst budete potřebovat jen dobrou hvězdnou mapu a trochu vytrvalosti, ale dobrou službu vám prokáže i širokoúhlý triedr. Kometa Lulin včera prošla nejblíže k Zemi, a tak si v několika následujících dnech udrží svoji jasnost. Kometa je nyní téměř 180° od Slunce, takže je vidět skoro celou noc, ale po obloze se pohybuje o asi deset měsíčních úplňků za noc. Snímek komety Lulin nahoře z Nového Mexika v USA zachycuje, jak nádherně vypadala před dvěma dny. Centrální koma komety je dosti zelená, a tato barva ukazuje na zářící kyanové a molekulární uhlíkaté plyny. V pozadí jsou dobře vidět jasné hvězdy a vzdálená spirální galaxie. Vlevo je vidět, jak z komety vybíhá žlutý prachový ohon sledující kometu, zatímco vpravo je vidět textura modravě zářícího iontového ohonu mířícího pryč od Slunce. V několika minulých týdnech se oba tyto ohony ze Země jevily v opačných směrech. Očekává se, že v příštích týdnech kometa Lulin pomalu zeslábne.

Štítky: Ion tail, Comet lulin, Dust tail


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »