Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva ohony komety Lulin

Uznání a copyright: Richard Richens (NMSU)

Běžte dnes v noci ven a podívejte se na kometu Lulin. Z tmavých míst budete potřebovat jen dobrou hvězdnou mapu a trochu vytrvalosti, ale dobrou službu vám prokáže i širokoúhlý triedr. Kometa Lulin včera prošla nejblíže k Zemi, a tak si v několika následujících dnech udrží svoji jasnost. Kometa je nyní téměř 180° od Slunce, takže je vidět skoro celou noc, ale po obloze se pohybuje o asi deset měsíčních úplňků za noc. Snímek komety Lulin nahoře z Nového Mexika v USA zachycuje, jak nádherně vypadala před dvěma dny. Centrální koma komety je dosti zelená, a tato barva ukazuje na zářící kyanové a molekulární uhlíkaté plyny. V pozadí jsou dobře vidět jasné hvězdy a vzdálená spirální galaxie. Vlevo je vidět, jak z komety vybíhá žlutý prachový ohon sledující kometu, zatímco vpravo je vidět textura modravě zářícího iontového ohonu mířícího pryč od Slunce. V několika minulých týdnech se oba tyto ohony ze Země jevily v opačných směrech. Očekává se, že v příštích týdnech kometa Lulin pomalu zeslábne.

Štítky: Ion tail, Comet lulin, Dust tail


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »