Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Merkur, Jupiter, Mars

Uznání a copyright: Mike Salway

Když 23. února vyšel před úsvitem Měsíc, tak předváděl svůj slunečním světlem ozářený srpek. A také lidem, kteří časně ráno vstávají nabídnul nádherný pohled na zemský svit, kdy je tmavá část lunárního disku ozářena slunečním světlem odráženým od Země. To ráno také dodal na působivosti nebeské scény s pozoruhodnou konjunkcí tří toulavých planet. Před východem Slunce zachycený poklidný pohled míří na východ ke skvoucímu obzoru nad jezerem Tuggerah na Centrálním pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii. Obrázek spolu s ubývajícím srpkem Měsíce také zachycuje (shora dolů) jasný Merkur, Jupiter a Mars.

Štítky: Mars, Měsíc, Jupiter, Merkur, Konjunkce


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »