Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Merkur, Jupiter, Mars

Uznání a copyright: Mike Salway

Když 23. února vyšel před úsvitem Měsíc, tak předváděl svůj slunečním světlem ozářený srpek. A také lidem, kteří časně ráno vstávají nabídnul nádherný pohled na zemský svit, kdy je tmavá část lunárního disku ozářena slunečním světlem odráženým od Země. To ráno také dodal na působivosti nebeské scény s pozoruhodnou konjunkcí tří toulavých planet. Před východem Slunce zachycený poklidný pohled míří na východ ke skvoucímu obzoru nad jezerem Tuggerah na Centrálním pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii. Obrázek spolu s ubývajícím srpkem Měsíce také zachycuje (shora dolů) jasný Merkur, Jupiter a Mars.

Štítky: Mars, Měsíc, Jupiter, Merkur, Konjunkce


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »