Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Merkur, Jupiter, Mars

Uznání a copyright: Mike Salway

Když 23. února vyšel před úsvitem Měsíc, tak předváděl svůj slunečním světlem ozářený srpek. A také lidem, kteří časně ráno vstávají nabídnul nádherný pohled na zemský svit, kdy je tmavá část lunárního disku ozářena slunečním světlem odráženým od Země. To ráno také dodal na působivosti nebeské scény s pozoruhodnou konjunkcí tří toulavých planet. Před východem Slunce zachycený poklidný pohled míří na východ ke skvoucímu obzoru nad jezerem Tuggerah na Centrálním pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii. Obrázek spolu s ubývajícím srpkem Měsíce také zachycuje (shora dolů) jasný Merkur, Jupiter a Mars.

Štítky: Mars, Měsíc, Jupiter, Merkur, Konjunkce


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »