Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 5146: Mlhovina Kukla

Uznání a copyright: Neil Fleming, David Plesko

Uvnitř mlhoviny Kukla je nově se rozvíjející hvězdokupa. Tato krásná mlhovina katalogizovaná jako IC 5146 je široká téměř 15 světelných let a nachází se asi 4000 světelných let daleko v severním souhvězdí Labutě (Cygnus). Podobně jako jiné hvězdotvorné oblasti vyniká červenou barvou ze zářícího vodíku excitovaného mladými, horkými hvězdami a modrou barvou z hvězdného světla odráženého prachem na okraji jinak neviditelného molekulárního mračna. Jasná hvězda ve středu mlhoviny je nejspíš stará jen několik set tisíc let a jak v zárodečném mračnu prachu a plynu vyčišťuje dutinu, tak vyvolává záři mlhoviny. Tento výjimečně hluboký barevný pohled na mlhovinu Kukla zaznamenává uvnitř i okolo této prašné hvězdné porodnice jemné útvary.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Cocoon Nebula, Ic5146


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »