Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se dějí nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, se nedávno asi 12 hodin pohybovala ve stínu této obří planety a přitom se ohlédla zpátky k zakrytému Slunci. Sonda Cassini uviděla úplně jiný pohled. Za prvé, noční strana Saturnu je vidět částečně osvětlená světlem odraženým od své vlastní majestátní soustavy prstenců. Dále, prstence samotné se jeví tmavé, pokud jsou v siluetě proti Saturnu, ale docela jasné, pokud se na ně díváme směrem od Saturnu a na zvýrazněném barevném snímku nahoře je vidět, že trochu rozptylují sluneční světlo. Saturnovy prstence jsou natolik rozsvícené, že se podařilo objevit nové prstence, i když je na snímku nahoře těžké uvidět. Nahoře je do velkých podrobností vidět prstenec E vytvořený nově objevenými ledovými fontánami na měsíci Enceladus stejně jako vnější prstenec. V úplné dálce je vlevo na snímku vidět nad jasnými hlavními prstenci skoro zanedbatelná bledě modrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Země, Cassini


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »