Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský západ slunce

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Tento měsíc slaví vozítka Mars Exploration Rovers svá 5. výročí na povrchu rudé planety. Pohled na poklidný západ slunce zachytilo vozítko Spirit 19. května 2005 a je součástí jejich rozsáhlého dědictví snímků z marťanského povrchu. Barvy na snímku byly mírně zvýrazněny, ale pravděpodobně by se tak nejspíše jevily lidskému oku badatele. Jemné částice prachu v řídké atmosféře způsobují červenou barvu oblohy, ale prach také rozptyluje dopředu modré světlo, a tak u zapadajícího Slunce vytváří modravou zář oblohy. Slunce zapadá za okrajem kráteru Gusev ve vzdálenosti asi 80 kilometrů (50 mil). Jelikož se Mars nachází ve větší vzdálenosti, tak je Slunce méně jasné a má jen dvě třetiny zdánlivé velikosti na pozemské obloze.

Štítky: Mars, Prach, Západ slunce, Scattering


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Má hezký dlouhý ocas

Další informace »