Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský západ slunce

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Tento měsíc slaví vozítka Mars Exploration Rovers svá 5. výročí na povrchu rudé planety. Pohled na poklidný západ slunce zachytilo vozítko Spirit 19. května 2005 a je součástí jejich rozsáhlého dědictví snímků z marťanského povrchu. Barvy na snímku byly mírně zvýrazněny, ale pravděpodobně by se tak nejspíše jevily lidskému oku badatele. Jemné částice prachu v řídké atmosféře způsobují červenou barvu oblohy, ale prach také rozptyluje dopředu modré světlo, a tak u zapadajícího Slunce vytváří modravou zář oblohy. Slunce zapadá za okrajem kráteru Gusev ve vzdálenosti asi 80 kilometrů (50 mil). Jelikož se Mars nachází ve větší vzdálenosti, tak je Slunce méně jasné a má jen dvě třetiny zdánlivé velikosti na pozemské obloze.

Štítky: Mars, Prach, Západ slunce, Scattering


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »