Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský západ slunce

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Tento měsíc slaví vozítka Mars Exploration Rovers svá 5. výročí na povrchu rudé planety. Pohled na poklidný západ slunce zachytilo vozítko Spirit 19. května 2005 a je součástí jejich rozsáhlého dědictví snímků z marťanského povrchu. Barvy na snímku byly mírně zvýrazněny, ale pravděpodobně by se tak nejspíše jevily lidskému oku badatele. Jemné částice prachu v řídké atmosféře způsobují červenou barvu oblohy, ale prach také rozptyluje dopředu modré světlo, a tak u zapadajícího Slunce vytváří modravou zář oblohy. Slunce zapadá za okrajem kráteru Gusev ve vzdálenosti asi 80 kilometrů (50 mil). Jelikož se Mars nachází ve větší vzdálenosti, tak je Slunce méně jasné a má jen dvě třetiny zdánlivé velikosti na pozemské obloze.

Štítky: Mars, Prach, Západ slunce, Scattering


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »