Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4945 v Kentauru

Uznání a copyright: Dietmar Hager, Thorsten Brandes

U středu tohoto bohatého teleskopického snímku je zboku vidět velká prašná spirální galaxie NGC 4945. Toto zorné pole zabírá v rozsáhlém jižním souhvězdí Kentaurus (Centaurus) skoro 2 stupně neboli asi čtyřnásobek úplňku. NGC 4945 má téměř stejnou velikost jako naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a leží asi 13 miliónů světelných let daleko. Rentgenová a infračervená pozorování ukazují v jádru NGC 4945 dokonce více vysokoenergetické emise a tvorby hvězd. Další výraznou galaxií v tomto poli je eliptická galaxie NGC 4976. NGC 4976 je vidět vlevo od středu a je mnohem dále, ve vzdálenosti asi 35 miliónů světelných let a s NGC 4945 fyzicky nesouvisí.
Redakční poznámka: Verze tohoto snímku s popisky od astrometry.net je k dispozici zde.

Štítky: Galaxie, Aktivní galaxie, Centaurus, Ngc4945, Ngc4976


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »