Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2736: Mlhovina Tužka

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Tato rázová vlna brázdí vesmírem rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu. Na tomto krásně podrobném barevném kompozitu se pohybuje zprava doleva a její tenké propletené filamenty jsou ve skutečnosti dlouhými vlnami v ploše zářícího plynu, který je vidět ze strany. Tato mlhovina je katalogizována jako NGC 2736 a jejímu úzkému vzhledu odpovídá její populární název Tužka. Mlhovina Tužka je dlouhá asi 5 světelných let, je vzdálená asi 800 světelných let, a je jen malou součástí zbytku supernovy v Plachtách. Zbytek supernovy v Plachtách samotný měří kolem 100 světelných let a je to rozpínající se mračno trosek z hvězdy, která vybuchla asi před 11 000 lety. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostmi miliónů kilometrů za hodinu, ale významně se zpomalila jak zametala okolní mezihvězdný plyn.

Štítky: Rázová vlna, Zbytek supernovy, Vela, Pencil Nebula, Ngc2736


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »