Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje v centru naší Mléčné dráhy? K zodpovězení této otázky spojily své úsilí Hubblův a Spitzerův kosmický dalekohled k přehlídce této oblasti v infračerveném světle do dosud nevídaných podrobností. Infračervené světlo je zvláště užitečné k průzkumu centra Mléčné dráhy na rozdíl od viditelného světla, které je snáze zacloněno prachem. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků pořízených minulý rok z Hubblovy kamery NICMOS. Tento snímek zabírá oblast 300 krát 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozlišit struktury o velikosti jen dvacetinásobku Sluneční soustavy. Jsou na něm vidět mračna zářícího plynu a temného prachu, stejně jako tři velké hvězdokupy. Magnetická pole mohou vést plazmu kolem Obloukové hvězdokupy vlevo nahoře stejně jako energetické hvězdné větry opracovávají pilíře u hvězdokupy Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět Centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Proč některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí není doposud známo.

Štítky: Infračervený, Spitzer, Galactic Core


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Měsíce

Fotografie celku krátce před výstupem z plného stínu. Pro vysoký kontrast složeno ze tří různě exponovaných snímků.

Další informace »