Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje v centru naší Mléčné dráhy? K zodpovězení této otázky spojily své úsilí Hubblův a Spitzerův kosmický dalekohled k přehlídce této oblasti v infračerveném světle do dosud nevídaných podrobností. Infračervené světlo je zvláště užitečné k průzkumu centra Mléčné dráhy na rozdíl od viditelného světla, které je snáze zacloněno prachem. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků pořízených minulý rok z Hubblovy kamery NICMOS. Tento snímek zabírá oblast 300 krát 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozlišit struktury o velikosti jen dvacetinásobku Sluneční soustavy. Jsou na něm vidět mračna zářícího plynu a temného prachu, stejně jako tři velké hvězdokupy. Magnetická pole mohou vést plazmu kolem Obloukové hvězdokupy vlevo nahoře stejně jako energetické hvězdné větry opracovávají pilíře u hvězdokupy Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět Centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Proč některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí není doposud známo.

Štítky: Infračervený, Spitzer, Galactic Core


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »