Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje v centru naší Mléčné dráhy? K zodpovězení této otázky spojily své úsilí Hubblův a Spitzerův kosmický dalekohled k přehlídce této oblasti v infračerveném světle do dosud nevídaných podrobností. Infračervené světlo je zvláště užitečné k průzkumu centra Mléčné dráhy na rozdíl od viditelného světla, které je snáze zacloněno prachem. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků pořízených minulý rok z Hubblovy kamery NICMOS. Tento snímek zabírá oblast 300 krát 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozlišit struktury o velikosti jen dvacetinásobku Sluneční soustavy. Jsou na něm vidět mračna zářícího plynu a temného prachu, stejně jako tři velké hvězdokupy. Magnetická pole mohou vést plazmu kolem Obloukové hvězdokupy vlevo nahoře stejně jako energetické hvězdné větry opracovávají pilíře u hvězdokupy Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět Centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Proč některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí není doposud známo.

Štítky: Infračervený, Spitzer, Galactic Core


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »