Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje v centru naší Mléčné dráhy? K zodpovězení této otázky spojily své úsilí Hubblův a Spitzerův kosmický dalekohled k přehlídce této oblasti v infračerveném světle do dosud nevídaných podrobností. Infračervené světlo je zvláště užitečné k průzkumu centra Mléčné dráhy na rozdíl od viditelného světla, které je snáze zacloněno prachem. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků pořízených minulý rok z Hubblovy kamery NICMOS. Tento snímek zabírá oblast 300 krát 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozlišit struktury o velikosti jen dvacetinásobku Sluneční soustavy. Jsou na něm vidět mračna zářícího plynu a temného prachu, stejně jako tři velké hvězdokupy. Magnetická pole mohou vést plazmu kolem Obloukové hvězdokupy vlevo nahoře stejně jako energetické hvězdné větry opracovávají pilíře u hvězdokupy Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět Centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Proč některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí není doposud známo.

Štítky: Infračervený, Spitzer, Galactic Core


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »