Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt Ganymedu Jupiterem

Uznání: NASA, ESA, and E. Karkoschka (U. Arizona)

Jak je zakalená horní atmosféra Jupiteru? Astronomové pomohli odpovědět pozorováním zákrytu měsíce Ganymedu Jupiterem s pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Ačkoliv Ganymed oběhne Jupiter jednou za týden, tak obvykle prochází nad nebo pod planetou, takže příznivé zákryty jsou vzácnější. Jeden takový zákryt byl zachycen do velkých vizuálních podrobností v dubnu 2007. Ganymed u okraje Jupiteru odráží sluneční světlo přes jeho horní atmosféru, což astronomům umožňuje hledat zákal sledováním jemného zeslabení v různých barvách. Jedním z výsledků tohoto zkoumání je nádherný snímek nahoře, s jasně viditelnými pásy mraků kolem Jupiteru i s majestátními bouřkovými systémy jako je Velká rudá skvrna. Na tmavém ledovém povrchu Ganymedu v dolní části snímku jsou vidět pozoruhodné podrobnosti. Jelikož Jupiter i Ganymed jsou tak jasné, tak mnoho zákrytů lze pozorovat přímo ze Země i malými dalekohledy.

Štítky: Jupiter, Zatmění, Ganymed


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »