Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a meteor

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento záblesk meteoru u obzoru na časné ranní obloze 3. ledna je z každoročního roje Kvadrantid. Stopa meteoru vychází z radiantu vysoko na severu (mimo vrch pohledu) a prochází vpravo od modré hvězdy Beta Scorpii. Skoro u vrcholu stopy je pozoruhodná malá mlhavá zelenavá zář komety. Kometa Lulin (C/2007 N3) objevená v červenci 2007 je příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem, ale nejspíš se zjasní a koncem února se stane pro pozorovatele viditelnou. Tento kousek oblohy zachycený ve správném čase ukazuje kometu i meteor, což je zvlášť příznačné, jelikož o kometárních tělesech je známo, že jsou původci pravidelných každoročních meteorických rojů na pozemské obloze.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Comet lulin, C/2007 n3, Quandrantids


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »