Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a meteor

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento záblesk meteoru u obzoru na časné ranní obloze 3. ledna je z každoročního roje Kvadrantid. Stopa meteoru vychází z radiantu vysoko na severu (mimo vrch pohledu) a prochází vpravo od modré hvězdy Beta Scorpii. Skoro u vrcholu stopy je pozoruhodná malá mlhavá zelenavá zář komety. Kometa Lulin (C/2007 N3) objevená v červenci 2007 je příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem, ale nejspíš se zjasní a koncem února se stane pro pozorovatele viditelnou. Tento kousek oblohy zachycený ve správném čase ukazuje kometu i meteor, což je zvlášť příznačné, jelikož o kometárních tělesech je známo, že jsou původci pravidelných každoročních meteorických rojů na pozemské obloze.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Comet lulin, C/2007 n3, Quandrantids


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »