Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozkládání vzdáleného světla

Uznání: VIMOS, VLT, ESO

Ve vzdáleném vesmíru se zdá, že čas běží pomaleji. Díky dilataci času se světlo jeví posunuté k červenému konci spektra (rudý posun) a astronomové jsou schopni tohoto kosmologického zpomalení času využít k měření nesmírných vzdáleností ve vesmíru. Nahoře je vidět světlo ze vzdálených galaxií rozložené do základních barev (spektrum), což astronomům umožňuje měřit rudý posun známých spektrálních čar. Novost obrázku nahoře spočívá v tom, že vzdálenosti ke stovkám galaxií lze s pomocí víceobjektového spektrografu VIMOS (Visible MultiObject Spectrograph) na Velmi velkých dalekohledech VLT v Chile nyní měřit na jediném políčku. Analýza prostorové distribuce vzdálených objektů umožňuje nahlédnout kdy a jak hvězdy, galaxie a kvasary v raném vesmíru vznikaly, tvořily kupy a vyvíjely se.

Štítky: Kosmologie, Spectrum, Redshift


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »