Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozkládání vzdáleného světla

Uznání: VIMOS, VLT, ESO

Ve vzdáleném vesmíru se zdá, že čas běží pomaleji. Díky dilataci času se světlo jeví posunuté k červenému konci spektra (rudý posun) a astronomové jsou schopni tohoto kosmologického zpomalení času využít k měření nesmírných vzdáleností ve vesmíru. Nahoře je vidět světlo ze vzdálených galaxií rozložené do základních barev (spektrum), což astronomům umožňuje měřit rudý posun známých spektrálních čar. Novost obrázku nahoře spočívá v tom, že vzdálenosti ke stovkám galaxií lze s pomocí víceobjektového spektrografu VIMOS (Visible MultiObject Spectrograph) na Velmi velkých dalekohledech VLT v Chile nyní měřit na jediném políčku. Analýza prostorové distribuce vzdálených objektů umožňuje nahlédnout kdy a jak hvězdy, galaxie a kvasary v raném vesmíru vznikaly, tvořily kupy a vyvíjely se.

Štítky: Kosmologie, Spectrum, Redshift


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »