Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozkládání vzdáleného světla

Uznání: VIMOS, VLT, ESO

Ve vzdáleném vesmíru se zdá, že čas běží pomaleji. Díky dilataci času se světlo jeví posunuté k červenému konci spektra (rudý posun) a astronomové jsou schopni tohoto kosmologického zpomalení času využít k měření nesmírných vzdáleností ve vesmíru. Nahoře je vidět světlo ze vzdálených galaxií rozložené do základních barev (spektrum), což astronomům umožňuje měřit rudý posun známých spektrálních čar. Novost obrázku nahoře spočívá v tom, že vzdálenosti ke stovkám galaxií lze s pomocí víceobjektového spektrografu VIMOS (Visible MultiObject Spectrograph) na Velmi velkých dalekohledech VLT v Chile nyní měřit na jediném políčku. Analýza prostorové distribuce vzdálených objektů umožňuje nahlédnout kdy a jak hvězdy, galaxie a kvasary v raném vesmíru vznikaly, tvořily kupy a vyvíjely se.

Štítky: Kosmologie, Spectrum, Redshift


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »