Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozkládání vzdáleného světla

Uznání: VIMOS, VLT, ESO

Ve vzdáleném vesmíru se zdá, že čas běží pomaleji. Díky dilataci času se světlo jeví posunuté k červenému konci spektra (rudý posun) a astronomové jsou schopni tohoto kosmologického zpomalení času využít k měření nesmírných vzdáleností ve vesmíru. Nahoře je vidět světlo ze vzdálených galaxií rozložené do základních barev (spektrum), což astronomům umožňuje měřit rudý posun známých spektrálních čar. Novost obrázku nahoře spočívá v tom, že vzdálenosti ke stovkám galaxií lze s pomocí víceobjektového spektrografu VIMOS (Visible MultiObject Spectrograph) na Velmi velkých dalekohledech VLT v Chile nyní měřit na jediném políčku. Analýza prostorové distribuce vzdálených objektů umožňuje nahlédnout kdy a jak hvězdy, galaxie a kvasary v raném vesmíru vznikaly, tvořily kupy a vyvíjely se.

Štítky: Kosmologie, Spectrum, Redshift


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »