Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volný let ve vesmíru

Uznání: STS-41B, NASA

Ve sto metrech od nákladového prostoru raketoplánu Challenger byl Bruce McCandless II dále, než kdokoliv dříve před ním. Astronaut McCandless na snímku nahoře se vznášel volně ve vesmíru s pomocí manévrovací jednotky MMU (Manned Maneuvering Unit). McCandless a jeho kolega astronaut NASA Robert Stewart byli prvními se zkušeností z takové "nevázané kosmické procházky" při výpravě raketoplánu 41-B v roce 1984. MMU pracuje s dusíkovými tryskami a od té doby byla využita pro vypouštění a zachytávání družic. Při hmotnosti přes 140 kilogram je MMU na Zemi těžká, ale jako všechno na orbitě nic neváží. Jednotku MMU nahradila pohonná jednotka na zádech SAFER.

Štítky: MMU, Space, Jetpack


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »