Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev vody na Měsíci

Credit: ISRO/NASA/JPL-Caltech/USGS/Brown U.

Na povrchu Měsíce byla objevena voda. Ne, nebyla nalezena žádná jezera, zato přístroj NASA Moon Mineralogy Mapper na palubě nové indické družice Měsíce Chandrayaan-1 odesílá údaje, že části měsíčního povrchu absorbují velmi specifickou barvu světla, která byla doposud identifikována pouze s vodou. Vědci nyní zkoušejí dát tuto skutečnost do souvislosti s ostatními fakty o Měsíci a snaží se přijít na to, kolik vody tam je a dokonce v jakém skupenství. Naneštěstí i ty nejvlhčí scénáře ponechávají náš Měsíc sušší, než ty nejsušší pouště na Zemi. Debatuje se také o tom, zda signál o vodě během jediného dne stoupá a klesá. Pokud je to pravda, tak signál by se dal vysvětlit vodíkem, který proudí ze Slunce a interaguje s kyslíkem v lunární půdě. To by vedlo k extrémně tenké monovrstvě vody, tlusté možná jen několik molekul. Něco z takové vody se pak může následně v jasném slunečním světle vypařit. Oblast u kráteru na odvrácené straně Měsíce na obrázku nahoře ukazuje v modré falešné barvě poměrně vysoký výskyt minerálů s vázanou vodou. Nová družice LCROSS příští týden vypustí impaktor, který narazí do trvale zastíněného kráteru poblíž lunárního jižního pólu, aby bylo vidět, zda zde není nějaká skrytá voda nebo led.

Štítky: Měsíc, Voda, Monolayer


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »