Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev vody na Měsíci

Credit: ISRO/NASA/JPL-Caltech/USGS/Brown U.

Na povrchu Měsíce byla objevena voda. Ne, nebyla nalezena žádná jezera, zato přístroj NASA Moon Mineralogy Mapper na palubě nové indické družice Měsíce Chandrayaan-1 odesílá údaje, že části měsíčního povrchu absorbují velmi specifickou barvu světla, která byla doposud identifikována pouze s vodou. Vědci nyní zkoušejí dát tuto skutečnost do souvislosti s ostatními fakty o Měsíci a snaží se přijít na to, kolik vody tam je a dokonce v jakém skupenství. Naneštěstí i ty nejvlhčí scénáře ponechávají náš Měsíc sušší, než ty nejsušší pouště na Zemi. Debatuje se také o tom, zda signál o vodě během jediného dne stoupá a klesá. Pokud je to pravda, tak signál by se dal vysvětlit vodíkem, který proudí ze Slunce a interaguje s kyslíkem v lunární půdě. To by vedlo k extrémně tenké monovrstvě vody, tlusté možná jen několik molekul. Něco z takové vody se pak může následně v jasném slunečním světle vypařit. Oblast u kráteru na odvrácené straně Měsíce na obrázku nahoře ukazuje v modré falešné barvě poměrně vysoký výskyt minerálů s vázanou vodou. Nová družice LCROSS příští týden vypustí impaktor, který narazí do trvale zastíněného kráteru poblíž lunárního jižního pólu, aby bylo vidět, zda zde není nějaká skrytá voda nebo led.

Štítky: Měsíc, Voda, Monolayer


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »