Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev vody na Měsíci

Credit: ISRO/NASA/JPL-Caltech/USGS/Brown U.

Na povrchu Měsíce byla objevena voda. Ne, nebyla nalezena žádná jezera, zato přístroj NASA Moon Mineralogy Mapper na palubě nové indické družice Měsíce Chandrayaan-1 odesílá údaje, že části měsíčního povrchu absorbují velmi specifickou barvu světla, která byla doposud identifikována pouze s vodou. Vědci nyní zkoušejí dát tuto skutečnost do souvislosti s ostatními fakty o Měsíci a snaží se přijít na to, kolik vody tam je a dokonce v jakém skupenství. Naneštěstí i ty nejvlhčí scénáře ponechávají náš Měsíc sušší, než ty nejsušší pouště na Zemi. Debatuje se také o tom, zda signál o vodě během jediného dne stoupá a klesá. Pokud je to pravda, tak signál by se dal vysvětlit vodíkem, který proudí ze Slunce a interaguje s kyslíkem v lunární půdě. To by vedlo k extrémně tenké monovrstvě vody, tlusté možná jen několik molekul. Něco z takové vody se pak může následně v jasném slunečním světle vypařit. Oblast u kráteru na odvrácené straně Měsíce na obrázku nahoře ukazuje v modré falešné barvě poměrně vysoký výskyt minerálů s vázanou vodou. Nová družice LCROSS příští týden vypustí impaktor, který narazí do trvale zastíněného kráteru poblíž lunárního jižního pólu, aby bylo vidět, zda zde není nějaká skrytá voda nebo led.

Štítky: Měsíc, Voda, Monolayer


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »