Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v prachu, plynu a hvězdách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Souhvězdí Orionu obsahuje víc než jen tři hvězdy v řadě. Tato hloubková expozice ukazuje, co všechno je pohrouženo v rozsáhlé oblasti plynových mračen ve velkém komplexu molekulárního mračna v Orionu, od tmavých mlhovin po hvězdokupy. Tři nejjasnější hvězdy zcela vlevo jsou opravdu ty tři slavné hvězdy, které tvoří pás Orionu. Hned pod Alnitakem, hvězdou, která je v pásu nejníže, je mlhovina Plamen, ve které září excitovaný vodík a je ponořená ve filamentech tmavého hnědého prachu. Vpravo pod středem Alnitak se nachází mlhovina Koňská hlava, tmavý zářez v hustém prachu, který je snad nejlépe rozpoznatelným tvarem mlhoviny na obloze. Vpravo nahoře leží M42, Mlhovina v Orionu, energetický kotel bouřlivého plynu, který je vidět i pouhým okem, kde se rodí nové otevřené hvězdokupy. Vlevo bezprostředně od M42 je výrazná modravá reflekční mlhovina, která se někdy nazývá Běžec, s modrými, jasnými hvězdami. Snímek nahoře je digitálně spojenou kompozicí snímků pořízených během několika nocí a pokrývá oblast s objekty vzdálenými zhruba 1500 světelných let, která má asi 75 světelných let.

Štítky: Orion, Koňská hlava, Alnitak


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »