Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v prachu, plynu a hvězdách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Souhvězdí Orionu obsahuje víc než jen tři hvězdy v řadě. Tato hloubková expozice ukazuje, co všechno je pohrouženo v rozsáhlé oblasti plynových mračen ve velkém komplexu molekulárního mračna v Orionu, od tmavých mlhovin po hvězdokupy. Tři nejjasnější hvězdy zcela vlevo jsou opravdu ty tři slavné hvězdy, které tvoří pás Orionu. Hned pod Alnitakem, hvězdou, která je v pásu nejníže, je mlhovina Plamen, ve které září excitovaný vodík a je ponořená ve filamentech tmavého hnědého prachu. Vpravo pod středem Alnitak se nachází mlhovina Koňská hlava, tmavý zářez v hustém prachu, který je snad nejlépe rozpoznatelným tvarem mlhoviny na obloze. Vpravo nahoře leží M42, Mlhovina v Orionu, energetický kotel bouřlivého plynu, který je vidět i pouhým okem, kde se rodí nové otevřené hvězdokupy. Vlevo bezprostředně od M42 je výrazná modravá reflekční mlhovina, která se někdy nazývá Běžec, s modrými, jasnými hvězdami. Snímek nahoře je digitálně spojenou kompozicí snímků pořízených během několika nocí a pokrývá oblast s objekty vzdálenými zhruba 1500 světelných let, která má asi 75 světelných let.

Štítky: Orion, Koňská hlava, Alnitak


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »