Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila ke Slunci? Saturnovy prstence při pohledu ze Země každých 15 let míří k Zemi a mizí a znovu se objevují. Mizení prstenců není už dávno tajemství, o Saturnových prstencích je známo, že jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunci, že když prstence míří ke Slunci, tak také míří téměř z boku i k Zemi. Lidstvo mělo naštěstí v tomto třetím miléniu natolik pokročilé kosmické sondy, že mohly vidět prstence při rovnodennosti ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala minulý měsíc zachytit sérii bezprecedentních snímků Saturnových prstenců při rovnodennosti. Digitální kompozice 75 těchto snímků je vidět nahoře. Prstence se jeví neobvykle tmavé a na vrcholcích Saturnových mračen vykreslují velice tenkou čáru stínu. Objekty, které z roviny prstenců vystrkují, jsou jasně ozářeny a vrhají dlouhé stíny. Prohlídka těchto snímků může lidstvu pomoci při pochopení specifických velikostí částic Saturnových prstenců a obecné dynamiky orbitálního pohybu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rovnodennost


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »