Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila ke Slunci? Saturnovy prstence při pohledu ze Země každých 15 let míří k Zemi a mizí a znovu se objevují. Mizení prstenců není už dávno tajemství, o Saturnových prstencích je známo, že jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunci, že když prstence míří ke Slunci, tak také míří téměř z boku i k Zemi. Lidstvo mělo naštěstí v tomto třetím miléniu natolik pokročilé kosmické sondy, že mohly vidět prstence při rovnodennosti ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala minulý měsíc zachytit sérii bezprecedentních snímků Saturnových prstenců při rovnodennosti. Digitální kompozice 75 těchto snímků je vidět nahoře. Prstence se jeví neobvykle tmavé a na vrcholcích Saturnových mračen vykreslují velice tenkou čáru stínu. Objekty, které z roviny prstenců vystrkují, jsou jasně ozářeny a vrhají dlouhé stíny. Prohlídka těchto snímků může lidstvu pomoci při pochopení specifických velikostí částic Saturnových prstenců a obecné dynamiky orbitálního pohybu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rovnodennost


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »