Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila ke Slunci? Saturnovy prstence při pohledu ze Země každých 15 let míří k Zemi a mizí a znovu se objevují. Mizení prstenců není už dávno tajemství, o Saturnových prstencích je známo, že jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunci, že když prstence míří ke Slunci, tak také míří téměř z boku i k Zemi. Lidstvo mělo naštěstí v tomto třetím miléniu natolik pokročilé kosmické sondy, že mohly vidět prstence při rovnodennosti ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala minulý měsíc zachytit sérii bezprecedentních snímků Saturnových prstenců při rovnodennosti. Digitální kompozice 75 těchto snímků je vidět nahoře. Prstence se jeví neobvykle tmavé a na vrcholcích Saturnových mračen vykreslují velice tenkou čáru stínu. Objekty, které z roviny prstenců vystrkují, jsou jasně ozářeny a vrhají dlouhé stíny. Prohlídka těchto snímků může lidstvu pomoci při pochopení specifických velikostí částic Saturnových prstenců a obecné dynamiky orbitálního pohybu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rovnodennost


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »