Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila ke Slunci? Saturnovy prstence při pohledu ze Země každých 15 let míří k Zemi a mizí a znovu se objevují. Mizení prstenců není už dávno tajemství, o Saturnových prstencích je známo, že jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunci, že když prstence míří ke Slunci, tak také míří téměř z boku i k Zemi. Lidstvo mělo naštěstí v tomto třetím miléniu natolik pokročilé kosmické sondy, že mohly vidět prstence při rovnodennosti ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala minulý měsíc zachytit sérii bezprecedentních snímků Saturnových prstenců při rovnodennosti. Digitální kompozice 75 těchto snímků je vidět nahoře. Prstence se jeví neobvykle tmavé a na vrcholcích Saturnových mračen vykreslují velice tenkou čáru stínu. Objekty, které z roviny prstenců vystrkují, jsou jasně ozářeny a vrhají dlouhé stíny. Prohlídka těchto snímků může lidstvu pomoci při pochopení specifických velikostí částic Saturnových prstenců a obecné dynamiky orbitálního pohybu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rovnodennost


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »