Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při rovnodenosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila ke Slunci? Saturnovy prstence při pohledu ze Země každých 15 let míří k Zemi a mizí a znovu se objevují. Mizení prstenců není už dávno tajemství, o Saturnových prstencích je známo, že jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunci, že když prstence míří ke Slunci, tak také míří téměř z boku i k Zemi. Lidstvo mělo naštěstí v tomto třetím miléniu natolik pokročilé kosmické sondy, že mohly vidět prstence při rovnodennosti ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala minulý měsíc zachytit sérii bezprecedentních snímků Saturnových prstenců při rovnodennosti. Digitální kompozice 75 těchto snímků je vidět nahoře. Prstence se jeví neobvykle tmavé a na vrcholcích Saturnových mračen vykreslují velice tenkou čáru stínu. Objekty, které z roviny prstenců vystrkují, jsou jasně ozářeny a vrhají dlouhé stíny. Prohlídka těchto snímků může lidstvu pomoci při pochopení specifických velikostí částic Saturnových prstenců a obecné dynamiky orbitálního pohybu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rovnodennost


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »