Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, pokud by rovina prstenců mířila přímo na Slunce? Tato situace nastala dříve v tomto měsíci, když na Saturnu nastala rovnodennost. Jelikož ze Saturnu se Země nachází skoro ve stejném směru jako Slunce, tak se ze Země zdá, že prstence zmizely. Z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, lze ovšem neobvykle osvětlenou rovinu prstenců vidět z výšky. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence tmavší než kdykoliv předtím, jak byly zachyceny pouze několik hodin před rovnodenností 10. srpna 2009. Příčina neobvyklé jasnosti vnitřního prstence není v současnosti známa, ale možná se váže k velikosti tamních částic, které jsou větší než průměrná tloušťka 10 metrů zbytku Saturnových prstenců. Krátké čárky světla jsou jen umělými artefakty a s rovinou Saturnových prstenců nemají nic společného. Planetární vědci budou studovat snímky prstenců pořízené poblíž rovnodennosti, aby lépe porozuměli dynamice a distribuci velikostí částic v nejrozsáhlejší soustavě prstenců ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Saturn's rings


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »