Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, pokud by rovina prstenců mířila přímo na Slunce? Tato situace nastala dříve v tomto měsíci, když na Saturnu nastala rovnodennost. Jelikož ze Saturnu se Země nachází skoro ve stejném směru jako Slunce, tak se ze Země zdá, že prstence zmizely. Z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, lze ovšem neobvykle osvětlenou rovinu prstenců vidět z výšky. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence tmavší než kdykoliv předtím, jak byly zachyceny pouze několik hodin před rovnodenností 10. srpna 2009. Příčina neobvyklé jasnosti vnitřního prstence není v současnosti známa, ale možná se váže k velikosti tamních částic, které jsou větší než průměrná tloušťka 10 metrů zbytku Saturnových prstenců. Krátké čárky světla jsou jen umělými artefakty a s rovinou Saturnových prstenců nemají nic společného. Planetární vědci budou studovat snímky prstenců pořízené poblíž rovnodennosti, aby lépe porozuměli dynamice a distribuci velikostí částic v nejrozsáhlejší soustavě prstenců ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Saturn's rings


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »