Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, pokud by rovina prstenců mířila přímo na Slunce? Tato situace nastala dříve v tomto měsíci, když na Saturnu nastala rovnodennost. Jelikož ze Saturnu se Země nachází skoro ve stejném směru jako Slunce, tak se ze Země zdá, že prstence zmizely. Z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, lze ovšem neobvykle osvětlenou rovinu prstenců vidět z výšky. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence tmavší než kdykoliv předtím, jak byly zachyceny pouze několik hodin před rovnodenností 10. srpna 2009. Příčina neobvyklé jasnosti vnitřního prstence není v současnosti známa, ale možná se váže k velikosti tamních částic, které jsou větší než průměrná tloušťka 10 metrů zbytku Saturnových prstenců. Krátké čárky světla jsou jen umělými artefakty a s rovinou Saturnových prstenců nemají nic společného. Planetární vědci budou studovat snímky prstenců pořízené poblíž rovnodennosti, aby lépe porozuměli dynamice a distribuci velikostí částic v nejrozsáhlejší soustavě prstenců ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Saturn's rings


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »