Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, pokud by rovina prstenců mířila přímo na Slunce? Tato situace nastala dříve v tomto měsíci, když na Saturnu nastala rovnodennost. Jelikož ze Saturnu se Země nachází skoro ve stejném směru jako Slunce, tak se ze Země zdá, že prstence zmizely. Z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, lze ovšem neobvykle osvětlenou rovinu prstenců vidět z výšky. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence tmavší než kdykoliv předtím, jak byly zachyceny pouze několik hodin před rovnodenností 10. srpna 2009. Příčina neobvyklé jasnosti vnitřního prstence není v současnosti známa, ale možná se váže k velikosti tamních částic, které jsou větší než průměrná tloušťka 10 metrů zbytku Saturnových prstenců. Krátké čárky světla jsou jen umělými artefakty a s rovinou Saturnových prstenců nemají nic společného. Planetární vědci budou studovat snímky prstenců pořízené poblíž rovnodennosti, aby lépe porozuměli dynamice a distribuci velikostí částic v nejrozsáhlejší soustavě prstenců ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Saturn's rings


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »