Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klasické mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Tato hvězdotvorná oblast mračen zářícího plynu a horkých mladých hvězd je u středu tohoto barevného hloubkového snímku, na kterém je i menší mlhovina M43 a prašné modravé reflekční mlhoviny NGC 1977 a spol. vlevo. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny se nachází na okraji jinak neviditelného obřího molekulárního koplexu mraků a představují jenom malou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto galaktickém okolí. Tento nádherný snímek pořízený velmi skromným přístrojem byl oceněn jako "Best in Show" na Mezinárodním salonu astrofotografie 2009 Starfest. Členové poroty konstatovali, že podrobnosti a stíny byly na této verzi klasického astronomického snímku vynikající. Toto pole má téměř 3 stupně nebo asi 75 světelných let při odhadované vzdálenosti Mlhoviny v Orionu 1500 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Starfest


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »