Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klasické mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Tato hvězdotvorná oblast mračen zářícího plynu a horkých mladých hvězd je u středu tohoto barevného hloubkového snímku, na kterém je i menší mlhovina M43 a prašné modravé reflekční mlhoviny NGC 1977 a spol. vlevo. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny se nachází na okraji jinak neviditelného obřího molekulárního koplexu mraků a představují jenom malou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto galaktickém okolí. Tento nádherný snímek pořízený velmi skromným přístrojem byl oceněn jako "Best in Show" na Mezinárodním salonu astrofotografie 2009 Starfest. Členové poroty konstatovali, že podrobnosti a stíny byly na této verzi klasického astronomického snímku vynikající. Toto pole má téměř 3 stupně nebo asi 75 světelných let při odhadované vzdálenosti Mlhoviny v Orionu 1500 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Starfest


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »