Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Tento kosmický pilíř prachu a plynu je široký téměř 2 světelné roky. Tato struktura se nachází v jedné z největších hvězdotvorných oblastí naší galaxie, v mlhovině Carina, která je vidět na jižní obloze ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Spletité tvary pilířů jsou utvářeny větry a radiací mladých, horkých, hmotných hvězd. A samotný vnitřek těchto kosmických pilířů hostí právě vznikající hvězdy. Pokud položíte kurzor na snímek ve viditelném světle, tak uvidíte v blízkém infračerveném světle penetraci pilíře dvěma úzkými energetickými výtrysky, které vyvěrají ze stále skrytých zárodečných hvězd. Oba snímky ve viditelném a blízkém infračerveném světle byly pořízeny nově instalovanou šikoroúhlou kamerou Wide Field Camera 3 Hubblova kosmického dalekohledu.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Výtrysk, Mlhovina Lodní záď, Yso, Pillar, Mouse over


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »