Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Tento kosmický pilíř prachu a plynu je široký téměř 2 světelné roky. Tato struktura se nachází v jedné z největších hvězdotvorných oblastí naší galaxie, v mlhovině Carina, která je vidět na jižní obloze ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Spletité tvary pilířů jsou utvářeny větry a radiací mladých, horkých, hmotných hvězd. A samotný vnitřek těchto kosmických pilířů hostí právě vznikající hvězdy. Pokud položíte kurzor na snímek ve viditelném světle, tak uvidíte v blízkém infračerveném světle penetraci pilíře dvěma úzkými energetickými výtrysky, které vyvěrají ze stále skrytých zárodečných hvězd. Oba snímky ve viditelném a blízkém infračerveném světle byly pořízeny nově instalovanou šikoroúhlou kamerou Wide Field Camera 3 Hubblova kosmického dalekohledu.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Výtrysk, Mlhovina Lodní záď, Yso, Pillar, Mouse over


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »