Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a Orion

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project)

Tyto barevné panely ukazují dobře známý pohled ze severní oblohy: porodnici hvězd známou jako Velká mlhovina v Orionu. Nabízí také fascinující a v této části oblohy bohaté na mlhoviny neznámý detail - prolétající kometu. Oba snímky byly pořízeny tento víkend dálkově ovládaným dalekohledem v Novém Mexiku, snímek vpravo byl pořízen 26. září, snímek vlevo 27. září. Kometa 217P Linear předvádí svůj rozsáhlý zelenavý ohon a nachází se na obou snímcích nahoře nad modravou mlhovinou Běžce. Tato blízká kometa se na noční obloze rychle pohybovala, takže se její poloha vůči kosmickým mlhovinám a hvězdám v pozadí za jednu noc zřetelně posunula. Kometa byla 27. září pouhých 5 světelných minut daleko ve srovnání s 1500 světelnými lety Mlhoviny v Orionu. Kometa 217P Linear je malou periodickou kometou s oběžnou dobou asi 8 let a je příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Podle výpočtů kometární dráhy se ve svém nejvzdálenějším bodu od Slunce vzdaluje až za dráhu Jupiteru. Ve svém nejbližším bodu ke Slunci se kometa stále nachází za drahou planety Země.

Štítky: Kometa, Mlhovina Orion, Comet 217p/linear


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »