Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama mlhoviny Carina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

V jedné z nejjasnějších částí Mléčné dráhy se nachází mlhovina, kde se dějí ty nejpodivnější věci. Mlhovina NGC 3372, též známá jako Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), je domovem hmotných hvězd a proměnlivé mlhoviny. Eta Carinae, jedna z nejenergetičtějších hvězd v mlhovině, byla v desetiletí 1830 jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale dramaticky zeslábla. Vlevo od středu je vidět mlhovina Klíčová dírka, ve které je několik nejhmotnějších známých hvězd a která také změnila svůj vzhled. Celá mlhovina Carina měří přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodný kýl (Carina). Na obrázku nahoře je nejpodrobnější vůbec kdy pořízený snímek mlhoviny Carina. Barevný snímek se skládá z 48 políček s vysokým rozlišením pořízených před dvěma lety Hubblovým kosmickým dalekohledem. K dispozici je také širokoúhlá anotovaná verze a zvětšovací verze.

Štítky: Hubble, Mlhovina Lodní záď, NGC 3372


39. vesmírný týden 2021

39. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 9. do 3. 10. 2021. Měsíc bude kolem poslední čtvrti a v neděli zakryje jednu jasnější hvězdu. Aktivita Slunce je nízká. Očekáváme start další z družic série Landsat z kalifornského kosmodromu Vandenberg. Probíhají přípravy na misi Sojuz MS-19, která má k ISS vynést i režiséra a herečku. Před padesáti lety odstartovala k Měsíci sovětská sonda Luna 19.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 O3 (Palomar).

Snímek komety C/2019 O3 (Palomar). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Draka. Vzdálenost od Země 8.796 au, od Slunce 8.896 au. Rychlost pohybu po obloze 0.16 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 17.7 mag.

Další informace »