Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubble zase volný

Uznání: STS-125 Crew, NASA

Proč vypouštět observatoře do vesmíru? Většina dalekohledů se nachází na Zemi. Na Zemi lze postavit těžší dalekohledy a snadněji je opravit. Potíž je, že pozemské dalekohledy musí pozorovat skrz atmosféru Země. Za prvé, zemská atmosféra blokuje široký rozsah elektromagnetického spektra a umožňuje jen úzkému pásmu viditelného světla dosáhnout povrchu. Dalekohledy, které zkoumají Vesmír mimo viditelné spektrum jako například na palubě rentgenové observatoře Chandra a na kosmickém gama dalekohledu Fermi, musí být vyneseny nad absorbující atmosféru. Za druhé, zemská atmosféra rozmazává světlo, které jí prochází. Rozmazání je způsobováno proměnlivou hustotou a trvalým pohybem vzduchu. Hubblův kosmický dalekohled na snímku nahoře, který obíhá nad zemskou atmosférou, byl minulý týden zachycen, opraven a znovu vypuštěn, takže může pořizovat čistší snímky. Přestože zrcadlo HST je 15 krát menší, než u velkých pozemských dalekohledů, tak dokáže rozlišit jemné podrobnosti. Příští velký vesmírný dalekohled James Webb Space Telescope má být vypuštěn v roce 2014.

Štítky: Zemská atmosféra, Dalekohled, Hubble


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »