Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubble zase volný

Uznání: STS-125 Crew, NASA

Proč vypouštět observatoře do vesmíru? Většina dalekohledů se nachází na Zemi. Na Zemi lze postavit těžší dalekohledy a snadněji je opravit. Potíž je, že pozemské dalekohledy musí pozorovat skrz atmosféru Země. Za prvé, zemská atmosféra blokuje široký rozsah elektromagnetického spektra a umožňuje jen úzkému pásmu viditelného světla dosáhnout povrchu. Dalekohledy, které zkoumají Vesmír mimo viditelné spektrum jako například na palubě rentgenové observatoře Chandra a na kosmickém gama dalekohledu Fermi, musí být vyneseny nad absorbující atmosféru. Za druhé, zemská atmosféra rozmazává světlo, které jí prochází. Rozmazání je způsobováno proměnlivou hustotou a trvalým pohybem vzduchu. Hubblův kosmický dalekohled na snímku nahoře, který obíhá nad zemskou atmosférou, byl minulý týden zachycen, opraven a znovu vypuštěn, takže může pořizovat čistší snímky. Přestože zrcadlo HST je 15 krát menší, než u velkých pozemských dalekohledů, tak dokáže rozlišit jemné podrobnosti. Příští velký vesmírný dalekohled James Webb Space Telescope má být vypuštěn v roce 2014.

Štítky: Zemská atmosféra, Dalekohled, Hubble


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »