Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Vírové galaxie

Uznání a copyright: Jon Christensen

Sledujte oj Velkého vozu, až se dostanete k poslední jasné hvězdě. Potom otočte dalekohled trochu k jihu a k západu a můžete najít tento nádherný pár interagujících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Tato velká galaxie, původně považovaná za spirální mlhovinu, má dobře definovanou spirální strukturu a je také katalogizovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy jasně vlají před doprovodnou galaxií NGC 5195 (vlevo). Tento pár je vzdálený asi 31 miliónů světelných let a oficiálně leží v úhlových hranicích malého souhvězdí Honící psi (Canes Venatici). I když se lidskému oku M51 zdá slabá a rozplizlá, tak dlouhá hloubková expozice tohoto pole pořízená minulý měsíc ukazuje hodně z této slabé složitosti, která obklopuje menší galaxii.

Štítky: M51, Deep field, Whirlpool Galaxy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »