Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Vírové galaxie

Uznání a copyright: Jon Christensen

Sledujte oj Velkého vozu, až se dostanete k poslední jasné hvězdě. Potom otočte dalekohled trochu k jihu a k západu a můžete najít tento nádherný pár interagujících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Tato velká galaxie, původně považovaná za spirální mlhovinu, má dobře definovanou spirální strukturu a je také katalogizovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy jasně vlají před doprovodnou galaxií NGC 5195 (vlevo). Tento pár je vzdálený asi 31 miliónů světelných let a oficiálně leží v úhlových hranicích malého souhvězdí Honící psi (Canes Venatici). I když se lidskému oku M51 zdá slabá a rozplizlá, tak dlouhá hloubková expozice tohoto pole pořízená minulý měsíc ukazuje hodně z této slabé složitosti, která obklopuje menší galaxii.

Štítky: M51, Deep field, Whirlpool Galaxy


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »