Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vulkanický terén na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Proč je hodně kráterů na Merkuru uvnitř poměrně hladkých? Nedávné snímky z kosmické sondy MESSENGER, která proletěla kolem Merkuru minulý říjen, ukazují doposud neprobádané území Merkuru, který má velké krátery s vnitřní hladkostí podobnou u moří na zemském Měsíci. Proto se u těchto kráterů na Merkuru, podobně jako u moří na našem Měsíci předpokládá, že byly zaplaveny lávovými toky, které jsou sice staré, ale ne tak staré jako okolní více kráterovaný povrch. Mozaika ze západního okraje Merkuru nahoře vznikla ze snímků ze sondy MESSENGER, když se minulý říjen blížila k této nejvnitřnější planetě Sluneční soustavy. Na spodku obrázku probíhá starý a těžce vzorovaný terén, zatímco vlevo uprostřed se nacházejí poměrně hladké impaktní bazény, kde malé krátery vypadají jako vyčnívající kopce. Než MESSENGER v roce 2011 vstoupí na orbitu, tak kolem Merkuru prosviští ještě jednou příští rok.

Štítky: Merkur, Krátery, Lava floes


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »