Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v řece Mullica

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Klidné vody na této mírumilovné scéně imitují oblohu před rozedněním u východního obzoru. Tento snímek byl pořízen 22. května ze břehu řeky Mullica v zalesněné oblasti známé jako Pine Barrens na jihu New Jersey na východním pobřeží Spojených Států. U obzoru je vlevo starý Měsíc se svým úzkým, Sluncem osvětleným srpkem. Skoro ve středu pohledu je Mars a daleko vpravo září Venuše. Podobně jako pozemská světla na břehu řeky se ve vodním popředí odrážejí jasná světla na nebi. Většina Měsíce je samozřejmě osvětlena světlem Země, které se odráží od slunečním světlem osvětlené strany Země, takže i na tmavém lunárním povrchu jsou vidět útvary.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Mullica river


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »