Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v řece Mullica

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Klidné vody na této mírumilovné scéně imitují oblohu před rozedněním u východního obzoru. Tento snímek byl pořízen 22. května ze břehu řeky Mullica v zalesněné oblasti známé jako Pine Barrens na jihu New Jersey na východním pobřeží Spojených Států. U obzoru je vlevo starý Měsíc se svým úzkým, Sluncem osvětleným srpkem. Skoro ve středu pohledu je Mars a daleko vpravo září Venuše. Podobně jako pozemská světla na břehu řeky se ve vodním popředí odrážejí jasná světla na nebi. Většina Měsíce je samozřejmě osvětlena světlem Země, které se odráží od slunečním světlem osvětlené strany Země, takže i na tmavém lunárním povrchu jsou vidět útvary.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Mullica river


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »