Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Jitřenka

Uznání a copyright: David Cortner

Ve středu spolu na časnou ranní oblohu vyšly Měsíc a Venuše. Na tomto dobře komponovaném pohledu na oblohu z Rutherford College v Severní Karolíně na východě Spojených Států obě tělesa předvádí pěkné srpky dokonce i přes mraky. Dále na západ mohli severoameričtí pozorovatelé být dokonce svědky přechodu Měsíce před Venuší. Tato jasná planeta zmizela za slunečním světlem ozářeným srpkem Měsíce a znovu se objevila zpoza temného okraje, když ranní svítání oznamovalo nadcházející den. Slabý měsíční srpek ubývá a blíží se do dnešního novu. Srpek Venuše, která toto představení začala jako brilantní Jitřenka naopak přibývá a jak bude Venuše v nadcházejících měsících na ranní obloze stoupat výše, tak ještě poroste.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Jitřenka, Crescent


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »