Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Jitřenka

Uznání a copyright: David Cortner

Ve středu spolu na časnou ranní oblohu vyšly Měsíc a Venuše. Na tomto dobře komponovaném pohledu na oblohu z Rutherford College v Severní Karolíně na východě Spojených Států obě tělesa předvádí pěkné srpky dokonce i přes mraky. Dále na západ mohli severoameričtí pozorovatelé být dokonce svědky přechodu Měsíce před Venuší. Tato jasná planeta zmizela za slunečním světlem ozářeným srpkem Měsíce a znovu se objevila zpoza temného okraje, když ranní svítání oznamovalo nadcházející den. Slabý měsíční srpek ubývá a blíží se do dnešního novu. Srpek Venuše, která toto představení začala jako brilantní Jitřenka naopak přibývá a jak bude Venuše v nadcházejících měsících na ranní obloze stoupat výše, tak ještě poroste.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Jitřenka, Crescent


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »