Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v blízkosti dolní konjunkce

Uznání a copyright: Eddie Guscott

Tento pozoruhodný snímek tenkého srpku Venuše byl pořízen 26. března za denního světla. Venuše se tehdy nacházela velice blízko své dolní konjunkce, tedy svého největšího přiblížení k přímce mezi Zemí a Sluncem. Den byl tedy vhodnou dobou k pečlivému zachycení teleskopického pohledu, jelikož Venuše i Slunce byly vysoko na denní obloze. Při dolní konjunkci je k nám Venuše nejblíž a má největší zdánlivou velikost, ale zároveň ji zezadu velice silně osvětluje sluneční světlo a ukazuje nám především svou noční stranu olemovanou úzkým srpečkem. To co činí tento snímek tak pozoruhodný jsou slabé oblouky přesahující za Sluncem osvětlený srpek kolem noční strany Venuše díky slunečnímu světlu, které procházejí hustou atmosférou planety. Astronom Eddie Guscott z Essexu v Anglii hlásí, že to slabé protažení bylo vidět a zase mizelo, tak jak se měnilo rozmlžení pozemské atmosféry. Svůj snímek vytvořil z 85 nejostřejších políček vybraných z tisíců pořízených webkamerou a dalekohledem.

Štítky: Venuše, Konjunkce, Crescent, Inferior conjunction, III.26


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »