Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v blízkosti dolní konjunkce

Uznání a copyright: Eddie Guscott

Tento pozoruhodný snímek tenkého srpku Venuše byl pořízen 26. března za denního světla. Venuše se tehdy nacházela velice blízko své dolní konjunkce, tedy svého největšího přiblížení k přímce mezi Zemí a Sluncem. Den byl tedy vhodnou dobou k pečlivému zachycení teleskopického pohledu, jelikož Venuše i Slunce byly vysoko na denní obloze. Při dolní konjunkci je k nám Venuše nejblíž a má největší zdánlivou velikost, ale zároveň ji zezadu velice silně osvětluje sluneční světlo a ukazuje nám především svou noční stranu olemovanou úzkým srpečkem. To co činí tento snímek tak pozoruhodný jsou slabé oblouky přesahující za Sluncem osvětlený srpek kolem noční strany Venuše díky slunečnímu světlu, které procházejí hustou atmosférou planety. Astronom Eddie Guscott z Essexu v Anglii hlásí, že to slabé protažení bylo vidět a zase mizelo, tak jak se měnilo rozmlžení pozemské atmosféry. Svůj snímek vytvořil z 85 nejostřejších políček vybraných z tisíců pořízených webkamerou a dalekohledem.

Štítky: Venuše, Konjunkce, Crescent, Inferior conjunction, III.26


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »