Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a astronaut

Uznání a copyright: Ralf Vandebergh

Tato dvě videokamerou a dalekohledem pořízená políčka ukazují pozoruhodné podrobnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS), která obíhá asi 350 kilometrů nad Zemí. Obrázky byly zachyceny minulý měsíc při letu STS-119 raketoplánu Discovery a ukazují, jak se proti tmavé obloze ve slunečním světle blyští rozsáhlé sluneční panely. Také zachytily rozmazaný obraz astronauta při kosmické vycházce EVA-2 (Extravehicular Activity-2)! Tento astronaut právě instaluje zařízení na jeden z nosníků stanice. Astronom Ralf Vandebergh, který často ISS při vhodných průletech nad Holandskem fotografuje říká, že v šipkou udané poloze a na vloženém snímku se nenachází žádná jasná struktura a že jasný bíle oblečený astronaut, což je ta jasná šmouha, by byl proti nosníku vidět. Vandebergh ještě poznamenává, že doba a poloha ukazují na to, že při kosmické procházce je vidět astronaut letu STS-119 Joseph Acaba.

Štítky: Raketoplán, Discovery, ISS, Spacewalk, Eva, Sts-119


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »