Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a astronaut

Uznání a copyright: Ralf Vandebergh

Tato dvě videokamerou a dalekohledem pořízená políčka ukazují pozoruhodné podrobnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS), která obíhá asi 350 kilometrů nad Zemí. Obrázky byly zachyceny minulý měsíc při letu STS-119 raketoplánu Discovery a ukazují, jak se proti tmavé obloze ve slunečním světle blyští rozsáhlé sluneční panely. Také zachytily rozmazaný obraz astronauta při kosmické vycházce EVA-2 (Extravehicular Activity-2)! Tento astronaut právě instaluje zařízení na jeden z nosníků stanice. Astronom Ralf Vandebergh, který často ISS při vhodných průletech nad Holandskem fotografuje říká, že v šipkou udané poloze a na vloženém snímku se nenachází žádná jasná struktura a že jasný bíle oblečený astronaut, což je ta jasná šmouha, by byl proti nosníku vidět. Vandebergh ještě poznamenává, že doba a poloha ukazují na to, že při kosmické procházce je vidět astronaut letu STS-119 Joseph Acaba.

Štítky: Raketoplán, Discovery, ISS, Spacewalk, Eva, Sts-119


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »