Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a astronaut

Uznání a copyright: Ralf Vandebergh

Tato dvě videokamerou a dalekohledem pořízená políčka ukazují pozoruhodné podrobnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS), která obíhá asi 350 kilometrů nad Zemí. Obrázky byly zachyceny minulý měsíc při letu STS-119 raketoplánu Discovery a ukazují, jak se proti tmavé obloze ve slunečním světle blyští rozsáhlé sluneční panely. Také zachytily rozmazaný obraz astronauta při kosmické vycházce EVA-2 (Extravehicular Activity-2)! Tento astronaut právě instaluje zařízení na jeden z nosníků stanice. Astronom Ralf Vandebergh, který často ISS při vhodných průletech nad Holandskem fotografuje říká, že v šipkou udané poloze a na vloženém snímku se nenachází žádná jasná struktura a že jasný bíle oblečený astronaut, což je ta jasná šmouha, by byl proti nosníku vidět. Vandebergh ještě poznamenává, že doba a poloha ukazují na to, že při kosmické procházce je vidět astronaut letu STS-119 Joseph Acaba.

Štítky: Raketoplán, Discovery, ISS, Spacewalk, Eva, Sts-119


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »