Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 106

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Tento div nebes z blízkosti Velké medvědice (Ursa Major) a obklopený hvězdami Honících psů (Canes Venatici) objevil v roce 1781 francouzský metrický astronom Pierre Mechain. Později ho přidal do svého katalogu jeho kolega a přítel Charles Messier jako M106. Moderní teleskopické pohledy ukazují, že se jedná o vesmírný ostrov, spirální galaxii o průměru asi 30 tisíc světelných let vzdálenou pouhých 21 miliónů světelných let od hvězd v Mléčné dráze. Tento barevný kompozitní obraz vedle jasného centrálního jádra zvýrazňuje mladistvé modré hvězdokupy a načervenalé hvězdné porodnice, které trasují galaktická spirální ramena. Ukazuje také pozoruhodné načervenalé výtrysky zářícího vodíku. Kromě malé doprovodné galaxie NGC 4248 u pravého okraje obrázku, je vidět i množství galaxií pozadí. M106 (NGC 4258) je blízkým příkladem Seyfertovy třídy aktivních galaxií, které jsou vidět přes celé spektrum, od rádiových vln k rentgenovému záření. O aktivních galaxiích se předpokládá, že jim dodává energii hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Černá díra, Seyfert, Messier, M106, Mechain, Ngc4258, Ngc4248


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »