Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Ed Henry

Krásná mlhovina Trifid je barevnou studií kosmických kontrastů. Tato mlhovina, též známá jako M20, se nachází asi 5000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid je hvězdotvornou oblastí v rovině naší Galaxie a ilustruje tři různé typy astronomických mlhovin: červené emisní mlhoviny, kterým dominuje světlo emitované atomy vodíku, modré reflekční mlhoviny, které vznikají odrazem hvězdného světla prachem a temné mlhoviny, kde se hustá prachová mračna jeví v siluetě. Jasná červená emisní oblast rozdělená zhruba do tří částí temnými prachovými pásy propůjčila Trifidu jeho populární jméno. Na tomto skvostném širokoúhlém pohledu je hned vedle červené emise modrý závoj reflekčních mlhovin. Vlevo od středu emisní mlhoviny jsou na podrobných snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu vidět pilíře a výtrysky opracované nově zrozenými hvězdami. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »