Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Jak se může plyn vznášet nad Sluncem? Stočené magnetické pole, které se vypíná ze slunečního povrchu, uvězňuje ionizovaný plyn a zavěšuje ho do obřích smyčkovitých struktur. Tyto majestátní plazmové oblouky jsou vidět nad okrajem Slunce jako protuberance. Tento dramatický a podrobný snímek byl pořízen v září 1999 experimentem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO ve světle ionizovaného hélia. Ukazuje horkou plazmu, která uniká do vesmíru jako ohnivá protuberance po uvolnění z magnetického sevření stovky tisíc kilometrů nad Slunce. Je dobré tyto ohromné jevy sledovat, jelikož mohou ovlivnit komunikační a elektrické systémy více jak 100 miliónů kilometrů daleko na Zemi. Nedávno bylo naše Slunce neobvykle tiché.

Štítky: Slunce, Solar prominence, SOHO spacecraft


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »