Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutá sluneční protuberance

Uznání: STEREO Project, NASA

Dne 29. září se od slunečního povrchu odpoutala tato vznešená eruptivní sluneční protuberance a během několika hodin se rozvinula do vesmíru. Tento útvar, který udržují zkroucená magnetická pole a je tvořen horkou plazmou, je několikrát větší, než planeta Země a tento pohled na něj pořídila družice STEREO A (Ahead/vpředu), která pozoruje Slunce. Tento snímek byl pořízen v extrémním ultrafialovém světle emitovaném ionizovaným héliem, což je prvek, který byl poprvé identifikován ve slunečním spektru. Tyto protuberance jsou ve viditelném světle vidět proti jasnému slunečnímu povrchu jako tmavé filamenty, jelikož jsou relativně chladné. Při pohledu proti temnotě vesmíru jsou ale dostatečně jasné, aby bylo vidět jejich oblouky nad slunečním povrchem. Video této erupce (2.6MB .mov soubor) je k dispozici zde.
Oprava: Na správné umístění .mov souboru upozornil 6.10. Josef Pavlík.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Magnetic fields


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »