Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutá sluneční protuberance

Uznání: STEREO Project, NASA

Dne 29. září se od slunečního povrchu odpoutala tato vznešená eruptivní sluneční protuberance a během několika hodin se rozvinula do vesmíru. Tento útvar, který udržují zkroucená magnetická pole a je tvořen horkou plazmou, je několikrát větší, než planeta Země a tento pohled na něj pořídila družice STEREO A (Ahead/vpředu), která pozoruje Slunce. Tento snímek byl pořízen v extrémním ultrafialovém světle emitovaném ionizovaným héliem, což je prvek, který byl poprvé identifikován ve slunečním spektru. Tyto protuberance jsou ve viditelném světle vidět proti jasnému slunečnímu povrchu jako tmavé filamenty, jelikož jsou relativně chladné. Při pohledu proti temnotě vesmíru jsou ale dostatečně jasné, aby bylo vidět jejich oblouky nad slunečním povrchem. Video této erupce (2.6MB .mov soubor) je k dispozici zde.
Oprava: Na správné umístění .mov souboru upozornil 6.10. Josef Pavlík.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Magnetic fields


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »