Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutá sluneční protuberance

Uznání: STEREO Project, NASA

Dne 29. září se od slunečního povrchu odpoutala tato vznešená eruptivní sluneční protuberance a během několika hodin se rozvinula do vesmíru. Tento útvar, který udržují zkroucená magnetická pole a je tvořen horkou plazmou, je několikrát větší, než planeta Země a tento pohled na něj pořídila družice STEREO A (Ahead/vpředu), která pozoruje Slunce. Tento snímek byl pořízen v extrémním ultrafialovém světle emitovaném ionizovaným héliem, což je prvek, který byl poprvé identifikován ve slunečním spektru. Tyto protuberance jsou ve viditelném světle vidět proti jasnému slunečnímu povrchu jako tmavé filamenty, jelikož jsou relativně chladné. Při pohledu proti temnotě vesmíru jsou ale dostatečně jasné, aby bylo vidět jejich oblouky nad slunečním povrchem. Video této erupce (2.6MB .mov soubor) je k dispozici zde.
Oprava: Na správné umístění .mov souboru upozornil 6.10. Josef Pavlík.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Magnetic fields


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »