Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutá sluneční protuberance

Uznání: STEREO Project, NASA

Dne 29. září se od slunečního povrchu odpoutala tato vznešená eruptivní sluneční protuberance a během několika hodin se rozvinula do vesmíru. Tento útvar, který udržují zkroucená magnetická pole a je tvořen horkou plazmou, je několikrát větší, než planeta Země a tento pohled na něj pořídila družice STEREO A (Ahead/vpředu), která pozoruje Slunce. Tento snímek byl pořízen v extrémním ultrafialovém světle emitovaném ionizovaným héliem, což je prvek, který byl poprvé identifikován ve slunečním spektru. Tyto protuberance jsou ve viditelném světle vidět proti jasnému slunečnímu povrchu jako tmavé filamenty, jelikož jsou relativně chladné. Při pohledu proti temnotě vesmíru jsou ale dostatečně jasné, aby bylo vidět jejich oblouky nad slunečním povrchem. Video této erupce (2.6MB .mov soubor) je k dispozici zde.
Oprava: Na správné umístění .mov souboru upozornil 6.10. Josef Pavlík.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Magnetic fields


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »