Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirit na měkké půdě na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Bude se Spirit schopen vymanit z měkké půdy na Marsu? Vozítko Spirit, které se nyní pohybuje po Marsu, minulý měsíc při průzkumu rudé planety vjelo do nečekaně měkké půdy. Existuje obava, že ta půda je tak měkká, že Spirit nebude schopen se z ní vymanit, bude tam muset zůstat a studovat co bude moci ze své současné pozice u neobvyklého marťanského útvaru Home Plate. Na snímku nahoře se zdá, že když se levé přední kolo točí, tak se zahrabává, zatímco pravé přední kolo na druhé straně se už netočí vůbec a tento pět let starý mechanický badatel ho jen vleče. Cizí krajinu před vzdáleným Husband Hill v dálce vyplňují kameny a rezavá půda. NASA nadále studuje tuto situaci a inženýři a vědci ještě nevyzkoušeli všechny nápady, jak využít šest kol Spiritu. Dvojče Spiritu na druhé straně Marsu Opportunity pokračuje ve své dvouleté cestě ke kráteru Endeavour.

Štítky: Mars, Spirit rover, Soft ground


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »