Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V prstencích Saturnu jsou znovu paprsky

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje záhadné paprsky v prstencích Saturnu? Na snímku nahoře jsou vidět jako duchovité paprsky, poprvé objevené kosmickou sondou Voyager, která kolem Saturnu prolétla počátkem desetiletí 1980. Jejich existence se nečekala. Je zvláštní, že paprsky byly častěji pozorovány, když Saturnovy prstence mířily skoro ke Slunci a na prvních snímcích družice Saturnu Cassini nápadně chyběly. Analýza snímků z archivu Voyageru vedla k závěru, že tyto přechodné paprsky, které mohou vznikat a rozpadat se během několika hodin, se skládají z elektricky nabitých vrstev malých prachových částic. Mezi hypotézy vzniku paprsků patří dopady malých meteorů a paprsky elektronů z blýskání v Saturnově atmosféře, které zasahují i prstence. Jak se Saturn blíží k rovnodennosti, tak se záběry s paprsky jako je ten nahoře stávají běžnější, což planetárním vědcům poskytuje čerstvé snímky a údaje pro testování hypotéz.

Štítky: Saturn, Saturn's rings, Spokes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »