Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie s prachem a hvězdami

Uznání: N. Scoville (Caltech), T. Rector ( (NOAO) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Vírová galaxie je klasickou spirální galaxií. Vzdálena pouhých 30 miliónů světelných roků a s průměrem celých 60 tisíc světelných roků, je M51, známá též jako NGC 5194, jednou z největších a malebnějších galaxií na obloze. Horní obrázek, který vznikl kombinací pozemského snímku z 0.9-metrového dalekohledu na Kitt Peak National Observatory a snímku pořízeného na oběžné dráze Hubble Space Telescope, vyzdvihuje ostré znaky, které jsou normálně příliš rudé na to, aby byly pozorovatelné. Kdokoliv s dobrým triedrem může ale spatřit tuto Vírovou galaxii v souhvězdí Honících psů. M51 je spiralní galaxie typu Sc a je dominantním členem celé skupiny galaxií. Astronomové spekulují o tom, že spiralní struktura galaxie M51 je hlavně výsledkem gravitační interakce s malou galaxií nacházející se těsně za horním okrajem tohoto snímku.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Whirlpool Galaxy


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »