Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

6 let Saturnu

Uznání a copyright: Alan Friedman

Dnes planeta Země prochází rovinou Saturnových prstenců. Z pohledu pozemských astronomů budou Saturnovy prstence vidět z boku. Problém ale je, že Saturn samotný je nyní velice blízko Slunci a nízko nad obzorem po západu slunce, takže je obtížné pořídit dobré teleskopické snímky. Tento kompozit pohledů na Saturn pořízených v letech 2004 - 2009 (zprava dole doleva nahoru) ilustruje změnu ve sklonu prstenců v posledních 6 letech a obsahuje i pohled téměř z boku zachycený už dříve v tomto roce. V této sekvenci je vidět Saturnův jižní pól, zvláště vpravo dole, ale v nadcházejících letech bude skrytý. Zato, jak se planeta objeví na ranní podzimní obloze, tak bude lépe vidět Saturnův severní pól i se skloněnými prstenci.

Štítky: Saturn, Prstence, Edge on, Tilt


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »