Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

6 let Saturnu

Uznání a copyright: Alan Friedman

Dnes planeta Země prochází rovinou Saturnových prstenců. Z pohledu pozemských astronomů budou Saturnovy prstence vidět z boku. Problém ale je, že Saturn samotný je nyní velice blízko Slunci a nízko nad obzorem po západu slunce, takže je obtížné pořídit dobré teleskopické snímky. Tento kompozit pohledů na Saturn pořízených v letech 2004 - 2009 (zprava dole doleva nahoru) ilustruje změnu ve sklonu prstenců v posledních 6 letech a obsahuje i pohled téměř z boku zachycený už dříve v tomto roce. V této sekvenci je vidět Saturnův jižní pól, zvláště vpravo dole, ale v nadcházejících letech bude skrytý. Zato, jak se planeta objeví na ranní podzimní obloze, tak bude lépe vidět Saturnův severní pól i se skloněnými prstenci.

Štítky: Saturn, Prstence, Edge on, Tilt


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »