Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

6 let Saturnu

Uznání a copyright: Alan Friedman

Dnes planeta Země prochází rovinou Saturnových prstenců. Z pohledu pozemských astronomů budou Saturnovy prstence vidět z boku. Problém ale je, že Saturn samotný je nyní velice blízko Slunci a nízko nad obzorem po západu slunce, takže je obtížné pořídit dobré teleskopické snímky. Tento kompozit pohledů na Saturn pořízených v letech 2004 - 2009 (zprava dole doleva nahoru) ilustruje změnu ve sklonu prstenců v posledních 6 letech a obsahuje i pohled téměř z boku zachycený už dříve v tomto roce. V této sekvenci je vidět Saturnův jižní pól, zvláště vpravo dole, ale v nadcházejících letech bude skrytý. Zato, jak se planeta objeví na ranní podzimní obloze, tak bude lépe vidět Saturnův severní pól i se skloněnými prstenci.

Štítky: Saturn, Prstence, Edge on, Tilt


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »