Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc Neptunu Despina

Uznání: NASA, JPL, Ted Stryk

Despina je malý měsíček Neptunu. Měsíček Despina o rozměru zhruba 148 kilometrů byl objeven v roce 1989 na snímcích sondy Voyager 2 při přiblížení k této nejvzdálenější plynné planetě Sluneční soustavy. Co je ale pozoruhodné, že 20 let později, amatérský zpracovatel obrazu (a profesor filosofie) Ted Stryk objevil na snímcích z Voyageru 2 něco, čeho si nevšimnul nikdo před ním, stínu měsíce Despina při přechodu přes modré vrcholky mraků Neptunu. Jeho kompozitní pohled na měsíc Despina a jeho stín se skládá ze čtyř archivních snímků pořízených 24. srpna 1989 po devíti minutách. Despina samotná byla uměle zjasněna, aby bylo snadnější ji uvidět. Podle starověké řecké mytologie je Despina dcerou Poseidona (římského boha Neptuna).

Štítky: Neptun, Přechod, Discovery, Voyager 2, Image processing, Despina


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »