Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc Neptunu Despina

Uznání: NASA, JPL, Ted Stryk

Despina je malý měsíček Neptunu. Měsíček Despina o rozměru zhruba 148 kilometrů byl objeven v roce 1989 na snímcích sondy Voyager 2 při přiblížení k této nejvzdálenější plynné planetě Sluneční soustavy. Co je ale pozoruhodné, že 20 let později, amatérský zpracovatel obrazu (a profesor filosofie) Ted Stryk objevil na snímcích z Voyageru 2 něco, čeho si nevšimnul nikdo před ním, stínu měsíce Despina při přechodu přes modré vrcholky mraků Neptunu. Jeho kompozitní pohled na měsíc Despina a jeho stín se skládá ze čtyř archivních snímků pořízených 24. srpna 1989 po devíti minutách. Despina samotná byla uměle zjasněna, aby bylo snadnější ji uvidět. Podle starověké řecké mytologie je Despina dcerou Poseidona (římského boha Neptuna).

Štítky: Neptun, Přechod, Discovery, Voyager 2, Image processing, Despina


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »