Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc Neptunu Despina

Uznání: NASA, JPL, Ted Stryk

Despina je malý měsíček Neptunu. Měsíček Despina o rozměru zhruba 148 kilometrů byl objeven v roce 1989 na snímcích sondy Voyager 2 při přiblížení k této nejvzdálenější plynné planetě Sluneční soustavy. Co je ale pozoruhodné, že 20 let později, amatérský zpracovatel obrazu (a profesor filosofie) Ted Stryk objevil na snímcích z Voyageru 2 něco, čeho si nevšimnul nikdo před ním, stínu měsíce Despina při přechodu přes modré vrcholky mraků Neptunu. Jeho kompozitní pohled na měsíc Despina a jeho stín se skládá ze čtyř archivních snímků pořízených 24. srpna 1989 po devíti minutách. Despina samotná byla uměle zjasněna, aby bylo snadnější ji uvidět. Podle starověké řecké mytologie je Despina dcerou Poseidona (římského boha Neptuna).

Štítky: Neptun, Přechod, Discovery, Voyager 2, Image processing, Despina


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »