Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha Discovery

Uznání: NASA, Ben Cooper (Launch Photography)

V pátek 28. srpna minutu před půlnocí východoamerického času začal raketoplán Discovery po dlouhém oblouku stoupat do zamračené oblohy. Při sledování startu časovou expozicí z pozorovacího místa od Banánové řeky při pohledu k rampě 39A Kennedyho kosmického střediska byla zachycena tato jasná a pozoruhodně barevná stopa. Raketoplán Discovery se při letu STS-128 v neděli večer připojil k Mezinárodní kosmické stanici. Při této 13 denní výpravě vymění posádku kosmické stanice a dopraví přes 7 tun zásob a zařízení. Mezi zařízení patří i běžecká dráha COLBERT (Combined Operational Load Bearing External Resistance Treadmill).

Štítky: Raketoplán, Discovery, Launch, ISS, Sts128, Colbert


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »