Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duha Discovery

Uznání: NASA, Ben Cooper (Launch Photography)

V pátek 28. srpna minutu před půlnocí východoamerického času začal raketoplán Discovery po dlouhém oblouku stoupat do zamračené oblohy. Při sledování startu časovou expozicí z pozorovacího místa od Banánové řeky při pohledu k rampě 39A Kennedyho kosmického střediska byla zachycena tato jasná a pozoruhodně barevná stopa. Raketoplán Discovery se při letu STS-128 v neděli večer připojil k Mezinárodní kosmické stanici. Při této 13 denní výpravě vymění posádku kosmické stanice a dopraví přes 7 tun zásob a zařízení. Mezi zařízení patří i běžecká dráha COLBERT (Combined Operational Load Bearing External Resistance Treadmill).

Štítky: Raketoplán, Discovery, Launch, ISS, Sts128, Colbert


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »