Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán a meteor

Uznání a copyright: Stephen Clark / Spaceflightnow.com

Tato časná ranní obloha byla zachycena minulý týden 4. srpna při pohledu na severovýchod přes klidné vody nádrže Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku NASA. Snímek vyniká kontrastem pohybu, raketoplán Discovery upevněný na těžkém transportéru se pomalu plazí k startovací rampě 39A rychlostí méně než dvě míle za hodinu, zatímco oblohou prolétá brilantní meteor rychlostí mnoha mil za sekundu. Pozorovatelé tento týden pochopitelně spatřili mnoho podobných meteorů z každoročního meteorického roje Perseid. Ale meteor, který ze zablýsknul nad Discovery, pravděpodobně není Perseida, protože jeho dráha nemíří k radiantu Perseid. Skoro ve středu obrázku je vidět, že ranní obloze dominuje Venuše jako Jitřenka. U horního okraje je žlutavý Mars a vpravo je rudý obr Betelgeuse z Orionu.

Štítky: Mars, Raketoplán, Venuše, Meteor, Discovery


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »