Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán a meteor

Uznání a copyright: Stephen Clark / Spaceflightnow.com

Tato časná ranní obloha byla zachycena minulý týden 4. srpna při pohledu na severovýchod přes klidné vody nádrže Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku NASA. Snímek vyniká kontrastem pohybu, raketoplán Discovery upevněný na těžkém transportéru se pomalu plazí k startovací rampě 39A rychlostí méně než dvě míle za hodinu, zatímco oblohou prolétá brilantní meteor rychlostí mnoha mil za sekundu. Pozorovatelé tento týden pochopitelně spatřili mnoho podobných meteorů z každoročního meteorického roje Perseid. Ale meteor, který ze zablýsknul nad Discovery, pravděpodobně není Perseida, protože jeho dráha nemíří k radiantu Perseid. Skoro ve středu obrázku je vidět, že ranní obloze dominuje Venuše jako Jitřenka. U horního okraje je žlutavý Mars a vpravo je rudý obr Betelgeuse z Orionu.

Štítky: Mars, Raketoplán, Venuše, Meteor, Discovery


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »