Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán a meteor

Uznání a copyright: Stephen Clark / Spaceflightnow.com

Tato časná ranní obloha byla zachycena minulý týden 4. srpna při pohledu na severovýchod přes klidné vody nádrže Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku NASA. Snímek vyniká kontrastem pohybu, raketoplán Discovery upevněný na těžkém transportéru se pomalu plazí k startovací rampě 39A rychlostí méně než dvě míle za hodinu, zatímco oblohou prolétá brilantní meteor rychlostí mnoha mil za sekundu. Pozorovatelé tento týden pochopitelně spatřili mnoho podobných meteorů z každoročního meteorického roje Perseid. Ale meteor, který ze zablýsknul nad Discovery, pravděpodobně není Perseida, protože jeho dráha nemíří k radiantu Perseid. Skoro ve středu obrázku je vidět, že ranní obloze dominuje Venuše jako Jitřenka. U horního okraje je žlutavý Mars a vpravo je rudý obr Betelgeuse z Orionu.

Štítky: Mars, Raketoplán, Venuše, Meteor, Discovery


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »