Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorit Block Island na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co je to za podivný kámen na Marsu? Tento kámen vystupuje na hladké pláni svou izolovaností, podivným tvarem, velikostí a neobvyklou texturou. Kámen objevilo koncem minulého měsíce vozítko Opportunity, které se pohybuje po Marsu. Na snímku nahoře se Opportunity připravuje k průzkumu neobvyklého kamene. Po rentgenování, vrtání a chemické analýze byl tento kámen identifikován jako spadlý meteorit. Tento meteorit se nyní nazývá Block Island, měří asi 2/3 metru a je o něm známo, že se skládá většinou z niklu a železa. Je to druhý meteorit nalezený marťanským vozítkem a zatím je největší. Rozsáhlé hladké prostory na Marsu a na Zemi umožňují meteoritům vyniknout. Opportunity pokračuje ve své cestě přes Meridiani Planum na Marsu a drží se plánu dosáhnout v příštím roce rozsáhlý kráter Endeavor.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Block Island Meteorite


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »