Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorit Block Island na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co je to za podivný kámen na Marsu? Tento kámen vystupuje na hladké pláni svou izolovaností, podivným tvarem, velikostí a neobvyklou texturou. Kámen objevilo koncem minulého měsíce vozítko Opportunity, které se pohybuje po Marsu. Na snímku nahoře se Opportunity připravuje k průzkumu neobvyklého kamene. Po rentgenování, vrtání a chemické analýze byl tento kámen identifikován jako spadlý meteorit. Tento meteorit se nyní nazývá Block Island, měří asi 2/3 metru a je o něm známo, že se skládá většinou z niklu a železa. Je to druhý meteorit nalezený marťanským vozítkem a zatím je největší. Rozsáhlé hladké prostory na Marsu a na Zemi umožňují meteoritům vyniknout. Opportunity pokračuje ve své cestě přes Meridiani Planum na Marsu a drží se plánu dosáhnout v příštím roce rozsáhlý kráter Endeavor.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Block Island Meteorite


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »