Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse rozlišena

Uznání: NaCo, VLT, ESO

Dosud nejostřejší snímek Betelgeuse ukazuje, jak se tato mamutí hvězda pomalu vypařuje. Betelgeuse (vyslovuje se jako "bítldžús"), též známá jako Alfa Orionis, je jedna z největších a nejjasnějších známých hvězd. Tato hvězda je dobře známá oranžová stálice snadno viditelná neozbrojeným okem v souhvězdí Orion. Nedávný snímek nahoře z dalekohledu Very Large Telescope v Chile rozlišuje nejenom Betelgeuse, ale i velké a předtím neznámé mračno plynu kolem. Toto mračno je čerstvou známkou toho, že tato hmotná hvězda ztrácí hmotu a blíží se ke konci svého života. K tomu řada předchozích pozorování ukazuje, že povrch Betelgeuse se v posledním desetiletí v průměru znatelně zmenšil. Pokud by červený veleobr, hvězda Betelgeuse vzdálená asi 640 světelných let byla ve středu Sluneční soustavy, tak by mračno plynu dosahovalo k dráze Jupiteru. Jelikož je o Betelgeuse známo, že nepravidelně mění svoji jasnost, tak budoucí pozorování pomohou určit, zda jsou i změny vzhledu nepravidelné. Betelgeuse je kandidátem na spektakulární výbuch supernovy téměř kdykoliv v příštích několika tisících letech.

Štítky: Supernova, Betelgeuse, Plume


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Další informace »