Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse rozlišena

Uznání: NaCo, VLT, ESO

Dosud nejostřejší snímek Betelgeuse ukazuje, jak se tato mamutí hvězda pomalu vypařuje. Betelgeuse (vyslovuje se jako "bítldžús"), též známá jako Alfa Orionis, je jedna z největších a nejjasnějších známých hvězd. Tato hvězda je dobře známá oranžová stálice snadno viditelná neozbrojeným okem v souhvězdí Orion. Nedávný snímek nahoře z dalekohledu Very Large Telescope v Chile rozlišuje nejenom Betelgeuse, ale i velké a předtím neznámé mračno plynu kolem. Toto mračno je čerstvou známkou toho, že tato hmotná hvězda ztrácí hmotu a blíží se ke konci svého života. K tomu řada předchozích pozorování ukazuje, že povrch Betelgeuse se v posledním desetiletí v průměru znatelně zmenšil. Pokud by červený veleobr, hvězda Betelgeuse vzdálená asi 640 světelných let byla ve středu Sluneční soustavy, tak by mračno plynu dosahovalo k dráze Jupiteru. Jelikož je o Betelgeuse známo, že nepravidelně mění svoji jasnost, tak budoucí pozorování pomohou určit, zda jsou i změny vzhledu nepravidelné. Betelgeuse je kandidátem na spektakulární výbuch supernovy téměř kdykoliv v příštích několika tisících letech.

Štítky: Supernova, Betelgeuse, Plume


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní obloha,Venuše vychází nad obzor a stanice ISS zapadá za východní obzor

Další informace »