Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse rozlišena

Uznání: NaCo, VLT, ESO

Dosud nejostřejší snímek Betelgeuse ukazuje, jak se tato mamutí hvězda pomalu vypařuje. Betelgeuse (vyslovuje se jako "bítldžús"), též známá jako Alfa Orionis, je jedna z největších a nejjasnějších známých hvězd. Tato hvězda je dobře známá oranžová stálice snadno viditelná neozbrojeným okem v souhvězdí Orion. Nedávný snímek nahoře z dalekohledu Very Large Telescope v Chile rozlišuje nejenom Betelgeuse, ale i velké a předtím neznámé mračno plynu kolem. Toto mračno je čerstvou známkou toho, že tato hmotná hvězda ztrácí hmotu a blíží se ke konci svého života. K tomu řada předchozích pozorování ukazuje, že povrch Betelgeuse se v posledním desetiletí v průměru znatelně zmenšil. Pokud by červený veleobr, hvězda Betelgeuse vzdálená asi 640 světelných let byla ve středu Sluneční soustavy, tak by mračno plynu dosahovalo k dráze Jupiteru. Jelikož je o Betelgeuse známo, že nepravidelně mění svoji jasnost, tak budoucí pozorování pomohou určit, zda jsou i změny vzhledu nepravidelné. Betelgeuse je kandidátem na spektakulární výbuch supernovy téměř kdykoliv v příštích několika tisících letech.

Štítky: Supernova, Betelgeuse, Plume


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »