Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Betelgeuse rozlišena

Uznání: NaCo, VLT, ESO

Dosud nejostřejší snímek Betelgeuse ukazuje, jak se tato mamutí hvězda pomalu vypařuje. Betelgeuse (vyslovuje se jako "bítldžús"), též známá jako Alfa Orionis, je jedna z největších a nejjasnějších známých hvězd. Tato hvězda je dobře známá oranžová stálice snadno viditelná neozbrojeným okem v souhvězdí Orion. Nedávný snímek nahoře z dalekohledu Very Large Telescope v Chile rozlišuje nejenom Betelgeuse, ale i velké a předtím neznámé mračno plynu kolem. Toto mračno je čerstvou známkou toho, že tato hmotná hvězda ztrácí hmotu a blíží se ke konci svého života. K tomu řada předchozích pozorování ukazuje, že povrch Betelgeuse se v posledním desetiletí v průměru znatelně zmenšil. Pokud by červený veleobr, hvězda Betelgeuse vzdálená asi 640 světelných let byla ve středu Sluneční soustavy, tak by mračno plynu dosahovalo k dráze Jupiteru. Jelikož je o Betelgeuse známo, že nepravidelně mění svoji jasnost, tak budoucí pozorování pomohou určit, zda jsou i změny vzhledu nepravidelné. Betelgeuse je kandidátem na spektakulární výbuch supernovy téměř kdykoliv v příštích několika tisících letech.

Štítky: Supernova, Betelgeuse, Plume


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »